Popisek: Detekce bomb pomocí psů je osvědčená metoda narozdíl od různých levných přístrojů užívaných především v soukromém bezpečnostním sektoru
Podle CNN soukromí bezpečnostní pracovníci v Šarm aš-Šajchu využívají ruční detektory bomb, které britští úředníci a bezpečnostní experti označili za nefunkční.
Nad pádem letadla na Sinaji, při kterém zahynulo 224 lidí, stále panují nejasnosti. Západní zpravodajské služby mají ale jasno. Za havárií údajně stála výbušnina umístěná v zavazadlovém prostoru boeingu. Otázka zní, jak se do letadla dostala.
Egypt značně zanedbává bezpečnostní opatření, a ačkoli se v souvislostí s nedávnou tragédií zvýšilo v oblíbeném letovisku množství kontrol, rozhodně to nesnižuje rizika. Podle CNN totiž užívá ochranka hotelů a nákupních center v Šarm aš-Šajchu nefunkční detektory bomb.
Detektory, které se skládající z plastového pouzdra s vyčnívající anténou se nápadně podobají nechvalně známým ADE 651, což jsou falešné detektory bomb, které se prodávají po celém Blízkém východě britskými podvodníky.
V roce 2013 byl za prodej těchto detektorů odsouzen londýnským soudem k 10 letům vězení James McCormick. Podvodným obchodováním si vydělal desítky milionů dolarů. Přitom přístroje, které prodával, neobsahovaly žádné funkční elektronické součástky.
"Tato zařízení neobsahují uvnitř vůbec nic. Neexistují žádné vědecké a fyzikální zákony, které by je mohly učinit funkčními," řekl tehdy detektiv inspektor Edward Heath.
Velmi podobná zařízení prý nyní používají v Egyptě. Novináři CNN nafotili čtyři detektory, které používaly dva hotely a dvě nákupní střediska v Šarm aš-Šajchu a nechali fotografie posoudit bezpečnostním poradcem. A výsledek?
"Je to šmejd," komentoval egyptské detektory bomb Paul Biddiss, který sloužil 24 let u britské armády. "Nefungují."
Detektory s různými kryty vybavené anténou údajně nepřipomínají žádné funkční přístroje tohoto rázu, ale naopak již zmíněné falešné ADE 651 a GT200, které pro změnu nakoupila thajská vláda. Výrobci těchto falešných zařízení byli odsouzeni, nicméně není jasné, kolik je těchto a podobných přístrojů na světě v oběhu. Jen do Iráku prodal podvodník McCormick zboží za více než 38 milionů dolarů během tří let.
Řada nefunkčních detektorů se používá právě v soukromém sektoru.
"Hotelový personál je zjevně používá, samozřejmě více pro parádu než cokoli jiného. Člověk by měl větší šanci najít bombu s vodní pistolkou," dodává Biddis.
Zdroj: CNN