Používáte veřejné wifi sítě na mobilu nebo tabletu? Riskujete. A hodně.

Používáte veřejné wifi sítě na mobilu nebo tabletu? Riskujete. A hodně.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
25 / 10 / 2014, 15:00

21.10.2014 / Veřejné wifi sítě občas používáme úplně všichni. Pracovníci serveru CZ.NIC zjišťovali, co všechno mohou zjistit o připojených uživatelích, a nestačili se divit. Je to opravdu velký bezpečnostní problém, který můžete celkem snadno vyřešit.
Zdroj: CSIRT, CZ.NIC, Pavel Bašta

Během jedné hodiny na veřejně přístupném místě totiž zaznamenali 787 přenosných zařízení se zapnutým wifi, z nichž celkem 38 procent posílalo dotazy na jmenovité sítě. Z 617 hledaných wifi sítí bylo možné 237 nalézt na serveru wikileaks.cz, a bylo možné zjistit předchozí pohyb uživatele. Útočník, který by měl přístup do takové databáze, si pak může snadno zjistit, kde přibližně bydlíte, pracujete a kam jezdíte na dovolenou či chodíte po práci „na jedno“, uvádí autor textu Pavel Bašta ze serveru CZ.NIC.

Útočník může získané informace o vyhledávaných sítích využít ke krádeži našich citlivých dat. Bohužel velké zastoupení sítí, které dle názvu budou pravděpodobně bez hesla, napovídá, že snadno napadnutelných zařízení bude celá řada. 

Doporučení

Promazávejte staré a nepoužívané wifi sítě ve svém zařízení a pokud už nechcete řešit zapínání/vypínání wifi rozhraní při každém opuštění domova či odchodu z práce, pořiďte si některý z programů, které toto dokáží dělat za vás v závislosti na vaší poloze (jako je například Smart WiFi Toggler pro Android). A nejdůležitější rada na závěr: odstraňujte wi-fi sítě umožňující přístup bez hesla, ihned po jejich použití.

Celý článek naleznete zde.

Psali jsme také:

Pozor na zprávu o údajné neuhrazené faktuře - jedná se o podvod

Česká spořitelna opět varuje před nebezpečným virem

Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace

Pozor na trojského koně pro Android – smaže data, posílá SMS

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení

Ukradli vám firemní notebook s citlivými daty? Existuje řešení – dálkový výmaz dat

Fatální chyba v OpenSSL ohrozila uživatele VPN i internetového bankovnictví

 

Tagy článku