Povinná registrace bezpilotních letadel? Americká vláda připravuje razantní omezení dronů

Povinná registrace bezpilotních letadel? Americká vláda připravuje razantní omezení dronů
Popisek: Ilustrační foto
18 / 10 / 2015, 08:15

Chýlí se ke konci zlaté časy, kdy mohl drony používat kdokoliv?

Americká federální vláda v pondělí 19. října oznámí svůj plán na razantní omezení bezpilotních letadel pro soukromé účely. Zdroj z amerického ministerstva dopravy potvrdil pro deník Time, že budou přijaty nové předpisy, které zavedou povinnou registraci dronů. Federální letecký úřad (FAA) uvedl, že v pondělí bude informovat o "důležitém bezpečnostním oznámení týkající se používání bezpilotních leteckých systémů".

Nečekaná novinka přichází v době, kdy v USA významně vzrostly obavy nejen o zachování soukromí, ale především o bezpečnostních rizicích v souvislosti s neregistrovanými přelety dronů. Opakovaně došlo k vážným incidentům v blízkosti velkých letišť, kdy se drony pohybovaly v těsné blízkosti letadel a porušily doporučenou bezpečnou vzdálenost 1000 stop.

Poslední incident se stal v červenci na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku, kdy dron ohrozil let společnosti Delta Air Lines z Orlanda, na palubě bylo 159 cestujících a dron zkřížil letadlu dráhu ve vzdálenosti pouhých třiceti metrů.

Okamžiky hrůzy zažili piloti i cestující při letu z Mnichova do Varšavy. Při přistávání na letišti Frédérica Chopina ve výšce 800 metrů nad zemí si pilot všiml, že ve vzdálenosti do 100 metrů letí civilní dron. 

Ministerstvo prostřednictvím svého pravidelného bulletinu už dříve upozorňovalo, že "drony mohou být použité k teroristickým útoků a rozsáhlé trestné činnosti" nejen ze strany teroristických organizací a "domácích" teroristů, ale i extrémistických skupin, "osamělých vlků" nebo pašeráků drog.

Federální letecký úřad (FAA) už obdržel i žádost od amerických hasičských sborů, aby byly blokovány přelety dronů nad oblastmi, kde zasahují při požárech a dalších živelných pohromách.

Velká Británie rovněž požaduje zpřísnění pravidel pro přelety dronů. Britská asociace pilotů (BALPA) provedla průzkum veřejného mínění mezi více než dvěma tisíci obyvatel Velké Británie a většina dotázaných požaduje podstatné zpřísnění kvalifikačních pravidel pro ovládání dronů (UAV) především v městských oblastech.

Zdroj: TIME.com

Tagy článku