Povinné kvóty pro uprchlíky nebudou. Česku se povedlo prosadit princip dobrovolnosti.

Povinné kvóty pro uprchlíky nebudou. Česku se povedlo prosadit princip dobrovolnosti.
26 / 06 / 2015, 07:00

Po sedmi hodinách "bouřlivé" diskuze odmítli lídři členských států zavedení povinných kvót pro uprchlíky.

Česko a další země EU zablokovaly povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Lídři států se na summitu v Bruselu dohodli, že budou běžence přijímat dobrovolně a sami si tak určí jejich počty. Celkem by ale země měly přijmout 60 tisíc uprchlíků, 40 tisíc z nich bude z Itálie a Řecka, dalších 20 tisíc z uprchlických táborů mimo Evropu. (Zdroj: rozhlas.cz). Výjimku z "dobrovolnosti" získalo Maďarsko a Bulharsko.

Italský premiér obvinil Českou republiku, že není v otázce přijímání běženců "dostatečně solidární." (Zdroj: TVNOVA)

Evropské státníky přesvědčil postoj států Visegrádské skupiny, o kterém jsme psali v článku "Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko vydaly prohlášení k migraci."

Podle nejnovějších údajů agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) se jenom v letošním roce po moři dostalo do Řecka 63 tisíc a do Itálie 62 tisíc uprchlíků. 

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že 40 tisíc utečenců, kteří jsou v Itálii a Řecku, přijmou země unie také 20 tisíc osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které se ale nyní nacházejí mimo evropské území.

Předseda unijních summitů Donald Tusk řekl, že „Migranti, kteří nemají právo na pobyt v EU, musí být vraceni.“ Unie kromě rozdělování migrantů řeší také spolupráci se třetími zeměmi či aktivní zásahy proti pašerákům lidí. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Otázkou zůstává, zda se neprojeví dominový efekt, který nastartovalo Maďarsko a z "technických důvodů" přestalo dodržovat azylovou dohodu z Dublinu. Potom by totiž nebylo uprchlíky "kam" vracet.

Zdroj: ČTK, iDnes.cz, 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace