Požár v luxusním dubajském hotelu

Požár v luxusním dubajském hotelu
Autor fotografie: YouTube/screenshot/RT,CNN
01 / 01 / 2016, 15:15

Hasiči zatím nemají zcela pod kontrolou rozsáhlý požár, který v posledním dni roku 2015 vypukl v luxusním hotelu Address Downtown v centru Dubaje.

I s přicházejícím ránem nadále z mrakodrapu s 63 patry stoupal černý kouř a ozývalo se praskání naznačující, že oheň stále hoří v několika patrech, informoval zpravodajský server CNN.

Oranžové plameny zachvátily velkou část hotelu jen několik hodin před začátkem novoročních oslav. Svědci uvedli, že slyšeli exploze provázející vypuknutí požáru. Svědek, jehož totožnost CNNneuvedla, sdělil, že oheň vypukl v rezidenci ve 20. podlaží hotelu, kde začaly hořet závěsy.

Více než dvanáct hodin od začátku požáru dnes hasiči podle agentury AP většinou plamenům přihlíželi ze země a v jednu chvíli nebyli schopni použít hasičský vůz s žebříkem. Až později se jim podařilo znovu získat potřebný tlak vody a začali budovu znovu hasit.

Ráno se v okolí otevřely restaurace, ale jejich nabídka byla omezená, protože úřady přerušily dodávky zemního plynu do oblasti.

Dopisovatelka CNN Jacqueline Hurtadová byla v restauraci nedaleko hotelu, když uslyšela explozi, která zněla "jako hlasité prásknutí". V tu chvíli si myslela, že předčasně začal silvestrovský ohňostroj. "Ale pak jsme najednou viděli křičet a utíkat lidi," řekla. Brzy úřady evakuovaly i restauraci, kde seděla. "Požár postupoval hrozně rychle," dodala.

Hotel Address Downtown stojí jen 600 metrů od nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa, kde na silvestrovský ohňostroj čekaly davy lidí. Evakuace podle hostů hotelu proběhla převážně hladce a organizovaně. Nejméně 16 lidí nicméně přitom kvůli kouři a tlačenici utrpělo lehká zranění a jednoho člověka postihl infarkt. Požár nijak nenarušil oslavy příchodu Nového roku v Dubaji, které i s tradičním ohňostrojem proběhly podle plánu.

Bruce Szczepanski, který požár sledoval z balkonu nedalekého hotelu, sdělil CNN, že i devět hodin po vypuknutí požáru stále slyšel praskání v budově. "Jsou tam velké plameny a je slyšet, jak se stavba propadá, ozývají se dunivé rány," popisoval.

Hotel Address Downtown, jehož výška přesahuje 300 metrů, byl postaven v letech 2005 až 2008 a otevřen byl v říjnu 2008. Ve 63 podlažích je 171 pokojů, 25 apartmánů, 626 rezidencí a také sedm restaurací.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.