Požární bezpečnost – trendy a vývoj v letech 2021-2026

Požární bezpečnost – trendy a vývoj v letech 2021-2026
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
07 / 10 / 2021, 09:00

Hodnota trhu se systémy požární bezpečnosti byla v roce 2020 cca 10,89 miliardy USD a očekává se, že do roku 2026 dosáhne hodnoty téměř 17 miliard USD. Tento výčet přináší report společnosti Mordor Intelligence, která vypracovala souhrnnou zprávu věnující se tomuto tématu.

Nárůst počtu úmrtí a ztrát na majetku zvýšil povědomí o systémech požární bezpečnosti, což podporuje růst trh s těmito technologiemi. I země s nízkými investicemi do rozvoje infrastruktury projevují zájem o instalaci systémů požární bezpečnosti. Projevuje se zde mimo standardních příčin vzniků požárů i změna podnebí, kdy toto léto jsme svědky bezprecedentního nárůstu teplot a překonávání teplotních rekordů. Hoří v Kanadě, Řecku, Turecku a v Itálii byla naměřena na Sicílii teplota 48,7 stupně Celsia…

Trh je svázán i přísnými vládními nařízeními, sjednocováním stavebních předpisů v rozvinutých i rozvojových zemích. Vláda Spojeného království například doporučuje, aby všechny požární poplachové a detekční systémy byly instalovány a udržovány podle příslušné britské normy, tj. BS 5839. Za Spojeným královstvím nezaostávají ani ostatní evropské státy jako Francie či Německo, kdy vlády těchto zemí nařizují instalace kouřových hlásičů v domácnostech. Na růstu trhu se projevuje také doba covidová, kdy lidé tráví velké množství času na home office a vydávají tak vyšší částky i za zabezpečení bytů nejen z hlediska kamerového dohledu, ale také právě z hlediska protipožárního. Požární útvar Londýna dokonce vydal příručku vztahující se k požární bezpečnosti v době lockdownu, kde upozorňuje na situace, během kterých může dojít ke zvýšení nebezpečí požáru, jako je kouření, vaření, využívání otevřeného ohně, vytápění či problémy s elektrickými spotřebiči a jak se proti tomu zabezpečit.

Co růst trhu brzdí, je vysoká finanční náročnost na instalaci a údržbu těchto systémů. Náklady se liší v závislosti na životnosti, velikosti, použití a typu budovy. Obecně platí, že instalace požárních poplachových systémů ve starších budovách je dražší než v těch nově postavených.

Velký vliv na růst trhu mají protipožární systémy instalované v domácnostech. Jednoduché bytové hlásiče kouře jsou instalovány ve většině domů, protože jsou nejjednodušším systémem pro detekci požáru a varování obyvatel budovy, k růstu počtu instalací přispívá i časté využití volných bytů a domů pro Airbnb, kdy jsou tyto prvky přímo vyžadovány, pokud hodláte ubytovávat cestující na služebních cestách. Vzhledem k rychlé urbanizaci v asijsko-pacifickém regionu trh pohání instalace těchto prvků v rezidenčním sektoru.

Prakticky po celém světě každoročně dochází k požárům v obytných prostorech. Například ve Spojených státech nedávné odhady uváděly v průměru ročně 371 700 požárů obytných budov, které způsobily 2 590 civilních úmrtí, 12 910 civilních zranění a přímé škody ve výši 7,2 miliardy USD na majetku.

Ve Velké Británii jsou hasiči a záchranná služba každoročně povoláni k více než 600 000 požárům, které si vyžádají přes 800 úmrtí a více než 17 000 zranění. Asi 50 000 (140 denně) z nich vzniká v domácnostech a zahyne díky nim téměř 500 osob a více než 11 000 zraní. Mnoha úmrtím by se dalo zabránit, kdyby lidé měli včasné varování a dokázali se včas dostat ven, díky čemuž se požadavky na požární bezpečnostní systémy v nadcházejícím období zvýší.

Odhaduje se, že Asie a Tichomoří se stanou nejrychleji rostoucím regionem. Velké země v asijsko-pacifickém regionu jako Indie a Čína jsou svědky významného rozšiřování průmyslu a výrobních továren, které jsou vybavovány moderními systémy protipožární ochrany. V roce 2020 docházelo k největším investicím do protipožární infrastruktury v Severní Americe.

Kromě toho se očekává, že rychlá urbanizace v Indii urychlí výdaje na infrastrukturu životně důležitých odvětví, mezi něž patří doprava, textil, čištění vody a odpadních vod, energetika atd. Raymond například investuje zhruba 14 miliard USD do výstavby nových textilních továren na osmi místech.

Čína je také svědkem významného rozšiřování průmyslu a výrobních továren. Očekává se, že země bude vykazovat značný růst v důsledku zvýšených investic a výdajů na rozvoj infrastruktury pro dohled.

Dojde ke zlepšení protipožárních opatření i na místech významných kulturních památek, protože všichni mají v paměti tragickou nehodu, ke které došlo v katedrále Notre-Dame v centru Paříže ve Francii. Čínská vláda slíbila posílit protipožární opatření na podporu uchování kulturních památek. Národní správa kulturního dědictví (NCHA) informovala o šesti požárních nehodách na památkových místech Číny v roce 2019. Aby se předešlo podobným požárním nehodám na jiných místech, čínská vláda proaktivně vysílá hasiče a zajišťuje protipožární opatření.

A jaké máme hlavní hráče na rychle se rozvíjejícím trhu požární bezpečnosti? V první pětce se pohybují dlouhodobě tyto společnosti:

Johnson Controls Internatio
Honeywell International Inc.
Gentex Corporation
United Technologies Corporation
Siemens AG

Zdroj: //www.mordorintelligence.com/industry-reports/global-fire-safety-systems-market-industry
//www.london-fire.gov.uk/safety/coronavirus/fire-safety-and-coronavirus-your-lockdown-to-do-list/

Reportlinker, Businesswire, Marketwatch, London Fire Brigade

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace