Pozdě, ale přece. EU zavádí registr pasažérů leteckých spojů

Pozdě, ale přece. EU zavádí registr pasažérů leteckých spojů
05 / 12 / 2015, 05:00

Vše kvůli bezpečnosti - teroristé v Paříži měli i evropské cestovní pasy.

Členské země EU se 4. prosince dohodly na podobě pravidel budoucího evropského registru pasažérů leteckých spojů. Pravidla budou týkat také vnitrounijních a charterových letů.

Dohoda o registru, někdy označovaným anglickou zkratkou PNR (Passenger Name Record), vznikala od roku 2011. Problémy ale měla nejprve především v europarlamentu, především s ohledem na otázky ochrany soukromí.

"Myslím, že každý chápe, že nelze ztrácet čas. Dohoda pomůže zlepšit bezpečnost občanů EU a současně respektuje jejich práva," komentoval dnešní rozhodnutí unijních zemí eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos.

Dnes se členské země shodly, že jména a některé další údaje o pasažérech aerolinií budou pro policii dostupná po dobu půl roku. Data s těmito údaji pak budou uchovávána ještě dalšího 4,5 roku, ovšem v zašifrované podobě. Nesmí být využívána k ničemu jinému, než je vyšetřování a stíhání terorismu a těch nejzávažnějších trestných činů.

Po letech diskusí se věc letos dostala do popředí v souvislosti se snahami posílit možnosti členských zemí v boji s terorismem s tím, že konečná dohoda by měla být do konce letošního roku. Také v souvislosti s nedávnými útoky v Paříži se ukázalo, jak snadno mohou teroristé s evropskými pasy využívat letecké dopravy.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku