Pozor na kritiku muslimů, migrační krize, NATO, EU i USA

Pozor na kritiku muslimů, migrační krize, NATO, EU i USA
Popisek: Ilustrační foto
11 / 05 / 2016, 15:30

"V souvislosti s tzv. migrační vlnou se zaktivizovaly různé populistické subjekty, politická hnutí a iniciativy", uvádí se ve "Zprávě o extremismu na území České republiky v roce 2015", kterou zpracovalo Ministerstvo vnitra.

Podrobná zpráva, která má přes padesát stran, popisuje extrémismus a jeho nárůst v ČR v posledním roce. Z dokumentu citujeme:

Hlavním tématem těchto skupin bylo  vymezování se vůči muslimům a migraci. Zpravidla byla účelově využívána konstrukce, že všichni migranti jsou muslimové, že islám je z podstaty netolerantní náboženství a že každý muslim je terorista nebo má v sobě zakódovány sklony k patologickému chování. 

Jediným nosným tématem těchto skupin bylo operování s muslimským nebezpečím či s bezpečnostními riziky spojenými s migrací. Řada těchto protestních hnutí ale buď neměla vůbec žádný program, nebo nabízí jen zkratkovitá a populistická „řešení“. 

Spolek Blok proti islámu, Martin Konvička, Úsvit a další

Hlavním subjektem, který se v průběhu loňského roku konsolidoval a ve velké míře mobilizoval své stoupence, byla iniciativa Islám v ČR nechceme (dále jen „IvČRN“). Ještě počátkem roku působila převážně pouze virtuálně. Po lednových útocích v Paříži nicméně uspořádala sérii demonstrací s účastí 500 – 800 osob v Praze, Brně a Českých Budějovicích. V červnu se iniciativa IvČRN přetransformovala ve spolek s názvem Blok proti islámu (dále jen „BPI“). Jeho vůdčí postavou se stal Martin Konvička. 

Spolek BPI vystupoval výrazně proti islámu jako náboženství, dále proti přítomnosti muslimské komunity v ČR, respektive v celé Evropské unii. Ve druhé polovině roku 2015 zahájili jeho členové další sérii demonstrací v reakci na tzv. uprchlickou krizi. V této souvislosti se snažili zdůrazňovat nebezpečí tzv. multikulturalismu a „přílivu“ mladých muslimů.

Kritiku směřovali i vůči Evropské unii a německé kancléřce Angele Merkelové, které označovali za původce migrační vlny. BPI navázal spolupráci s dalšími subjekty, např. se stranou Úsvit – Národní koalice anebo Unií bezpečnostních sborů.  Už zástupci iniciativy IvČRN se dlouhodobě pokoušeli o získání kontaktů na další politická hnutí, poslance a senátory a státní instituce. Opakovaně např. vystupovali na  konferencích v Poslanecké sněmovně. 

Nebezpečné jsou sociální sítě

Dlouhodobým jevem je rostoucí četnost nenávistných projevů šířených prostřednictvím internetu, zejména virtuálních sociálních sítí. Ty snadno umožňují sdílet ostatním uživatelům různé materiály nebo texty s nenávistným či hanlivým obsahem vůči určitým skupinám obyvatel na základě jejich náboženského nebo politického přesvědčení, případně rasového a etnického původu. Hranice mezi svobodou slova, na kterou bývá často odkazováno, a protiprávním jednáním, konkrétně hanobením či podněcováním k nenávisti, je poměrně tenká a závisí mimo jiné i na kontextu, v jakém k daným projevům dochází. 

Kritizujete vládu nebo veřejnoprávní média? Potom jste extrémisti.

Na které weby si dát pozor....manipulují veřejným míněním

Již v roce 2014 bylo v ČR zaznamenáno působení tzv. alternativních zpravodajských webů a portálů. Tato média dokázala výrazným způsobem ovlivňovat tuzemskou extremistickou scénu, ale i část veřejnosti, která má pocit, že tzv. mainstreamové zpravodajství záměrně zamlčuje nebo zkresluje některé informace. V loňském roce již nebyl pouze stimulován tento dojem v řadách čtenářů, ale byly zároveň zaznamenány zjevné pokusy o manipulování veřejného mínění či dokonce o vyvolání protestních a jiných akcí. Tyto weby jednoznačně přispívají k polarizaci společnosti, k mobilizaci určité části veřejnosti. 

Mezi ústřední „alternativní zdroje informací“ lze zahrnout Aeronet (AE – News), českou verzi SputnikNews, První zprávy, AC24 či Stalo-se. Zejména prvně zmíněný portál získal určité přední postavení....webové stránky lze označit za otevřeně proruské. Na jedné straně otevřeně propagovaly politiku Ruské federace, potažmo prezidenta Putina, na straně druhé některé z nich využívaly konfliktních témat k vytváření antagonismů ve společnosti. Příkladem může být akcentování migrační vlny.

V této souvislosti kritizovaly členství ČR v Evropské unii, ale i v NATO. NATO v čele s USA bylo označováno za původce migrace do Evropy (byly zaznamenány i zprávy o tom, že teroristé Islámského státu jsou řízeni americkými agenty), Evropská unie pak jako rozpolcený subjekt neschopný se bránit „diktátu“ USA. Celý západní svět se pak má nalézat ve stavu všeobecného úpadku. Jediného pravého obránce evropských hodnot pak má představovat Rusko. Rusko má podle těchto webů vést, jako jediný stát,  efektivní boj proti nábožensky motivovanému terorismu.

Zdroj, autor: MV ČR

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace