„Pozor na Židy“. Britský umělec instaloval značku do třicetitisícového ghetta a děly se věci

„Pozor na Židy“. Britský umělec instaloval značku do třicetitisícového ghetta a děly se věci
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: dopravní značka
15 / 03 / 2017, 19:30

Umělcův původní záměr se poněkud vymkl z rukou.

Když Britský umělec Franck Allais umístil varovnou dopravní značku s ortodoxním Židem uprostřed do nejpočetnější londýnské židovské čtvrti Stamford Hill, zřejmě nečekal, jaká vlna odporu se proti tomuto činu zvedne.

Místní komunita, která sdružuje 30 000 ortodoxních Židů, ho totiž považuje za antisemitské vyjádření. Na policii byl vzápětí tento skutek umělce a fotografa na volné noze nahlášen židovskou organizací Shomrim jako zločin z nenávisti. Podle Shomrimu umělcova instalace způsobila ,,poplach a rozrušení" u místní židovské komunity.

Čtěte také: Evropští Židé emigrují, obávají se islámských přistěhovalců

Allais se však brání tím, že v žádném případě nechtěl, aby jeho čin takto vyzněl. Brání se tím, že jeho umělecká instalace je součástí projektu dalších podobných vyobrazení, jako je žena táhnoucí nákupní vozík či muže, který tlačí svůj invalidní vozík a kočku.

Allais prohlásil, že značkou chtěl přispět do veřejné debaty rozdílných identit. Přiznal, že důsledky, které svou uměleckou instalací způsobil, jím samotným nakonec otřásly. Proto se také ,,všem zúčastněným" omluvil.

Místní radnice nechá po tomto incidentu kontroverzní značku odstranit.

 

psali jsme:

Vrchní rabín v Bruselu: Židé nemají v Evropě budoucnost

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.