Pozůstalí po obětech 9/11 mají smůlu. Obama vetoval zákon, kterým mohli zažalovat Saúdskou Arábii

Pozůstalí po obětech 9/11 mají smůlu. Obama vetoval zákon, kterým mohli zažalovat Saúdskou Arábii
24 / 09 / 2016, 06:00

Obama své rozhodnutí zdůvodnil obavami o národní bezpečnost, zákon by prý mohl poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Nepochybně by ochladly vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě.

Washington (ČTK) - Americký prezident Barack Obama včera vetoval zákon umožňující pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie.  Informovala o tom agentura AP. Kongres může nyní veto zvrátit dvoutřetinovou většinou, což se ale od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009 ještě nestalo.

11. září 2001. Uplynulo patnáct let a otázky zůstávají

Zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, má umožnit žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu. Rijád jakýkoli podíl na útocích, či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil.

15 let od výročí teroristických útoků na USA nominoval prezident Obama prvního muslima do funkce federálního soudce

Sebevražedné atentáty na USA z 11. září 2001, při nichž zemřelo téměř 3000 lidí, provedlo 19 muslimských teroristů arabského původu, z nichž 15 bylo občany Saúdské Arábie.

Kongres může prezidentské veto zvrátit. V obou komorách by ale zákon musely podpořit nejméně dvě třetiny poslanců a senátorů.

Pád newyorského WTC v roce 2001 byl řízená demolice

Muslimům v USA se nelíbí nápis na památníku obětem 9/11

Tagy článku