Pracovníci humanitárních organizací byli obviněni z pašování migrantů na Lesbosu

Pracovníci humanitárních organizací byli obviněni z pašování migrantů na Lesbosu
18 / 01 / 2016, 07:30

Pět záchranářů, z toho tři Španělé a dva Dánové, se podle policie dopustili trestného činu pašování migrantů a nedovoleného ozbrojování. Byli propuštěni na kauci. Kde končí humanitární pomoc a začíná trestná činnost?

Přístavní policie na ostrově Lesbos, přes nějž proudí do Evropy desetitisíce uprchlíků, zintenzivnila v posledních týdnech kontroly poté, co se na ostrově začalo objevovat velké množství pracovníků různých nevládních organizací.Zdroj: novinky.cz

Pět z nich kontrolovala řecká pobřežní stráž minulý týden ve čtvrtek a nalezla v jejich člunu několik nožů, nepřihlášenou radiostanici a dva dalekohledy s nočním viděním. Následně je zatkla a obvinila z trestného činu pašování migrantů. Tři z nich navíc obvinila z nelegálního držení zbraně. Prokurátor v Mytileně uvedl, že se jedná o dva Dány, muslimy arabského původu a tři Španěly. Všichni byli obvinění z napomáhání k nepovolenému vstupu cizinců do země. Španělé o sobě uvedli, že jsou profesionální hasiči- záchranáři z nevládní organizace "PROEMAID".

Jejich obhájce uvedl: "Moji klienti jsou profesionální hasiči ze Španělska a patří k jedné z největších organizací. Záchranáři jsou vyškoleni a jsou zde nasazení k záchraně lidských životů. O jejich činnosti byly přístavní orgány informovány a byly jim předloženy potřebné akreditace. Moji klienti nechápou důvody jejich zatčení, protože se nedopustili žádného trestného činu, a jediné co udělali bylo, že pomáhali uprchlíkům."

Zástupce dalších dvou obviněných z dánské humanitární organizace "TEAM HUMANITY" sdělil novinářům "Budeme se snažit úřadům dokázat, že pouze zachraňovali životy a nenapomáhali nelegálnímu vstupu migrantů do země."

Jenom letos se na integraci cizinců plánuje 54 milionů korun. Půjdou i neziskovkám

Podle serveru lesvosnews.net byli čtyři obžalovaní propuštěni z vazby pod podmínkou zaplacení kauce 5000 eur za každého. Pátému obžalovanému - Dánovi, který je rovněž vlastníkem člunu, bylo zakázáno vycestovat ze země, hlásit se každý týden na policejní stanici v Mytileně a ještě musí uhradit kauci 10000 eur.  

I přes špatné počasí na Lesbosu, kde dnes dokonce napadl sníh, evidují úřady dalších 650 uprchlíků, kteří dorazili na ostrov za posledních 24 hodin.

 

 Psali jsme také:

Německo je pro uprchlíky zemí snů. A uprchlíci jsou fantastickým zdrojem příjmů. Nahlédnutí do podnikání, kde se točí miliardy. 

Web radí imigrantům: "Poznejte rozdíl mezi ekonomickým a humanitárním žadatelem o azyl"

Vítejte v Evropě! Objevili jsme web pro uprchlíky s návodem na infiltraci EU

Tagy článku