Pracovník ochranky zabránil krveprolití na pařížském stadionu

Pracovník ochranky zabránil krveprolití na pařížském stadionu
Autor fotografie: Liondartois, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: Ilustrační foto, Stade de France
15 / 11 / 2015, 10:00

Strážce soukromé ochranky pařížského fotbalového stadionu oslavují jako hrdinu. Zachránil tisíce lidí.

Minimálně jeden z teroristů, kteří zaútočili u pařížkého fotbalového stadionu měl vstupenku na zápas a pokoušel se vejít do areálu, kde bylo až 80 tisíc diváků. Informaci zveřejnil deník The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje francouzské policie a ochranné služby Stade de France. Informaci převzala všechna světová média.

Guard, kterého identifikovali pouze křestním jménem Zouheir uvedl, že při osobní kontrole fanouška u vchodu do stadionu před turnikety, asi v 15 minutě fotbalového zápasu, objevil na jeho těle vestu s výbušninami. Po odhalení se terorista dal na útěk od stadionu a po několika metrech se odpálil. 

Podle pařížského státního zástupce byly ve vestě nejen výbušniny, ale i kusy kovu a šrouby. Policie má podezření, že cílem útočníka bylo odpálit vestu uvnitř stadionu s cílem vyvolat mezi diváky chaos a paniku. Asi tři minuty poté se odpálil další útočník před stadionem a třetí u nedaleké restaurace McDonalda. 

Podle deníku je jasné, že se na fotbalovém stadionu nepodařilo způsobit krveprolití srovnatelné s tím v klubu Bataclan nebo ve třech restauracích. 

Diváci první poločas vůbec netušili, co se venku děje. Teprve po prvním poločase začali dostávat, zejména prostřednictvím svých telefonů, hrozivé informace. 

"Během druhého poločasu jsem dostával zprávy o útocích na Paříž, ale zpočátku jsem jim nevěnoval velkou pozornost," řekl 27letý Pierre Tessier, který slyšel dvě detonace během zápasu. Naopak německý trenér Jochim Löw hned tušil, že nejde o žádné petardy."Samozřejmě, že jsme si to mysleli. Bylo to až příliš hlasité. Umíte si představit, co by se asi stalo." (Zdroj: sport.aktuality.sk)

Foto: Liondartois,  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported,  Coupe de France Final 2010-2011 (Lille LOSC vs Paris SG PSG)

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.