Praha 2 založila novou tradici: oslavu Dne válečných veteránů

Praha 2 založila novou tradici: oslavu Dne válečných veteránů
Autor fotografie: Praha 2|Popisek: Zapalování svíček za padlé
12 / 11 / 2015, 22:15

Včera se na pražském náměstí Míru konala celodenní akce k uctění válečných veteránů. Městská část Praha 2 se letos rozhodla tento mezinárodně uznávaný den oslavit a připomenout veřejnosti.

„Ve Francii, ve Velké Británii se běžně nosí 11. listopadu vlčí máky na klopách a lidé tak vyjadřují své poděkování těm, kdo za ně nasadili a nasazují své životy v nejrůznějších válečných konfliktech. U nás zůstává Den válečných veteránů spíše dnem pouze pro vojáky, a to jsme zkusili změnit. Vzhledem k tomu, kolik lidí se na náměstí Míru přišlo podívat, myslím, že jsme udělali dobře. Osobně mě dojalo, že na to, aby v závěru celého programu mohli lidé zapálit svíčku za padlé, se vytvořila opravdu neuvěřitelná fronta ,“ říká starostka pořádající Prahy 2, Jana Černochová.

Dopoledne bylo věnováno dětským znalostním soutěžím, odpoledne mohli diváci na náměstí Míru sledovat filmové vojenské dokumenty, po celý den byla k vidění výstava fotografií z novodobých misí, velkou pozornost poutala vojenská technika, například zpřístupněné vozidlo pandur.

Pandur na náměstí Míru

Byla udělena ocenění za práci v zahraničních misích, vystupující ve svých příspěvcích měli prostor k reflexi našeho vztahu k vojákům a obraně demokratických a obecně lidských hodnot vůbec, byla čtena jména padlých.

„Náměstí Míru nebylo vybráno náhodně, protože oslava Dne válečných veteránů má být ne oslavou války, ale poděkováním za to, že žijeme stále ještě v míru. Připomínat si padlé vojáky není žádný militarismus, je to projev vděku a respektu, projev západní civilizace, která je postavena na úctě ke každému jednotlivému životu,“ řekla po závěrečné mši v kostele sv. Ludmily starostka Černochová.

Bohoslužbu za padlé a za mír ve světě celebroval první vojenský kaplan a nynější děkan vyšehradské kapituly Msgr. Tomáš Holub.

Zdroj: Městská část Praha 2

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace