Praha je stále bezpečnější město, roste jen počet kapesních krádeží

Praha je stále bezpečnější město, roste jen počet kapesních krádeží
Popisek: Ilustrační foto
28 / 01 / 2016, 12:45

Počet kapesních krádeží v Praze vzrostl o dvacet procent.

Praha - Policie loni řešila na území hlavního města nejméně trestných činů od roku 1991, celkem 64.095. Podobně jako o rok dříve jich objasnila čtvrtinu. Novinářům to řekl náměstek šéfa pražských policistů Ivan Smékal. Mezi trestnými činy tradičně převažovaly kapesní krádeže, následovaly krádeže věcí z aut. Vražd bylo celkem 24, tedy o čtyři méně než předloni. Neobjasněné zatím zůstávají dvě.

Oproti roku 2014 loni poklesl počet zjištěných trestných činů v metropoli o 10,8 procenta. Kriminalita v hlavním městě klesá dlouhodobě, výjimkou byl rok 2013, kdy však podle Smékala sehrála zásadní roli amnestie.

Loni pražští policisté objasnili celkem 16.227 činů. Objasněnost činí 25,32 procenta, což je o 0,79 procenta více než předloni. Mezi pachateli bylo 23 procent cizinců.

Od roku 2000 neklesl počet kapesních krádeží na území hlavního města pod 7000 ročně. Loni oproti předchozímu roku vzrostl ze 7078 na 8309 skutků. "Vnímáme to jako problém v tom, že zatímco například násilná kriminalita klesá, tato zůstává," uvedl Smékal. Kapsáři se často zaměřují na zahraniční turisty. "To je velmi nepříjemné a je v našem zájmu, aby tento druh trestné činnosti doznal zásadních změn," dodal.

Policie varuje: Neusnadňujte kapsářům práci!

Problematika kapesních krádeží nemile překvapila i nového šéfa pražských policistů Miloše Trojánka, který je ve funkci dva měsíce. Muž, jenž dříve vedl policisty v Jihočeském kraji, dnes podotkl, že specifikem Prahy oproti jiným regionům je kumulace kriminality na menším prostoru. Za výhodu naopak označil dostupnost sil a prostředků - například to, že policejní hlídky jsou schopny rychle se dostavit na místo, kde se něco stane.

Na kapesní krádeže je zaměřena preventivně informační kampaň "Obezřetnost se vyplatí", více zde.

 

Tagy článku