Ve Stromovce se konal army test. Primátorka nesoutěžila, poslanec s generálem dřeli

Ve Stromovce se konal army test. Primátorka nesoutěžila, poslanec s generálem dřeli
07 / 03 / 2018, 17:15

Ve středu dopoledne se na stadionu Olympu Praha ve Stromovce konal další z oblíbených závodů Army test, který přilákal kromě dětí základních škol, také řadu VIP lidí z řad sponzorů, politiků a vrcholných důstojníků našich ozbrojených složek. Vyzkoušet si závod se svou zdatností a vytrvalostí na vlastní kůži se však odhodlali pouze někteří.

„ Fyzická kondice našich obyvatel stále klesá a je třeba s tím něco udělat. Tam, kde sportují rodiče, většinou sportují i děti. Přál bych si, aby do deseti let pravidelně procházelo naším army testem 10% obyvatel,“ pronesl svá konstatování a přání v zahajovací řeči k pozvaným VIP hostům koordinátor Aktivních záloh kpt. Ludvík Cimburek.  

Pražský Army test si nenechali ujít Primátorka Adriana Krnáčová, první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, zástupce náčelníka generálního štábu Jaroslav Kocián nebo člen výboru pro obranu Karel Krejza. Pouze však poslední dva jmenovaní se rozhodli převléknout se do trenek a nazout tenisky, aby si zkusili svou zdatnost a nepózovali jen všudypřítomným televizním štábům.   

Army test ve variantě pro muže obsahuje shyby, kliky, dřepy, leh sedy a závěrečný cooperův test, tedy neoblíbený běh na 12 min. Limity jsou odstupňovány podle věkových kategorií a k úspěšnému složení je třeba absolvovat v jakékoli z variant Výtečně (1), dobře (2), vyhovující (3) (viz tabulka) Army test používá Armáda ČR pro kontrolu zdatnosti stávajících vojáků a nových uchazečů, ale musejí jim projít třeba i příslušníci aktivních záloh. Pravidlem je, že pokud jedna z disciplín není zvládnuta, účastník testem neprošel.

Po závodění přišlo na řadu slavnostní vyhlášení a každý účastník na závěr dostal „vysvědčení“, kde vojáci z řad organizátorů oznámkovali jeho výkony v jednotlivých disciplínách. „ Závěrečný běh mě zmohl, ale porazil jsem těsně svého o 15 let mladšího asistenta,“ pochlubil se SM člen Výboru pro obranu Krejza a doplnil, že se mu myšlenka Army testu velmi líbí a podporuje ji i v Litoměřicích, kde působí jako místostarosta. " U nás se bude závodit tuším v květnu," doplnil.

psali jsme: Armáda chce zdvojnásobit počet Aktivních záloh. Dostanou útočné pušky Bren

Aktivní zálohy rozjely projekt v minulém roce a zájem o Army test je podle Cimburka obrovský. Jeho výhodou je, že nazákladě odstupňovaných limitů může soutěžit klidně celá rodina. Kromě dárkových předmětů od partnerů projektu získají účastníci i kvalifikační náramky. Nejlepší s celkovým hodnocením 5-7 dostávají speciální černý náramek s nápisem Army test a letopočtem. Ti, co mají součet 8-15, pak dostávají zelený. Náramek ale dostane jen ten, kdo splní všechny disciplíny s hodnocením maximálně za tři.

Poslanec Karel Krejza a generálmajor Jaroslav Kocián

  

Při kliku je nutno mít ruce v šíři ramen a dotknout se vždy ruky instruktora

 

autor: Jan Blažek

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.