Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura
Návrh pravicového bloku již nějaký čas ,,visel" ve vzduchu. Nyní se ho chopil předseda skomírající TOP 09 Miroslav Kalousek a ,,láká" do něj i ostatní pravicové strany. KDU-ČSL ale prozatím odmítla.
KOMENTÁŘ
Předseda TOP 09 zkusil realizovat tento plán už před pěti lety, ale ODS ústy Petra Nečase tehdy odmítla. Blok má být v prvé řadě namířen proti ANO Andreje Babiše. Pokud by byl pravicový blok skutečně zformován, bude ho tížit několik aspektů, které mohou nakonec způsobit jeho postupně rozdrolení.
Předně musíme říci, že těžkosti by byly především personálního a programového charakteru. Když si srovnáme politickou situaci před necelými dvaceti lety, v roce 1998 vzniklo uskupení čtyř politických stran (KDU-ČSL, ODA, Unie Svobody a miniaturní Demokratická unie), tzv. Čtyřkoalice. Ta byla některými komentátory považována za favorita nadcházejících parlamentních voleb. Nicméně v nejnevhodnější okamžik se tato formace začala hádat především o to, kdo bude jejím lídrem (proti Karlu Kühnlovi se spustila tenkrát bubnová palba).
Zakrátko ze Čtyřkoalice vznikla nefunkční dvojkoalice, která se přejmenovala na ,,Koalici" KDU-ČSL a Unie Svobody. Ta sice ve volbách úplně nepropadla, ale žádný volební zázrak se tenkrát také nekonal.
Tentýž problém může potkat i pravicový blok, pokud se vůbec zformuje. Limitním bodem takového uskupení pak může být i osoba Miroslava Kalouska, jenž je již několik let ,,těžkou vahou" na naší politické scéně, a který si dost možná bude osobovat právo stanout v čele pravicového bloku.
Dalším problémem pak může být programová část. TOP 09 a ODS, byť obě pravicové strany, dělí od sebe především odlišný pohled na evropskou integraci. TOP 09 je na rozdíl ODS stabilně proevropská. Existuje však více takových bodů ve vzájemných programech, které mohou způsobovat permanentní třecí plochy.
Jedním z důvodů, proč pravicový blok nemusí uspět u voličů, může být jeho jednostranná ,,antibabišovská" pozice. To voliči, jak víme, nemají rádi, protože chtějí především pozitivní programy a vize. ,,Protibabišovský" aspekt v podstatě prohrál TOP 09 krajské volby, protože nenašla nosné celospolečenské téma, které by mohla popularizovat. Vsadila vše na jednu kartu a prohrála.
Důležité je také připomenout, že pokud by blok vznikl, hrály by v něm pravděpodobně prim ODS a TOP 09, (lidovci se zatím vyjádřili záporně) strany, mezi nimiž v minulosti vznikly velké příkopy. Spojovacím článkem takové spolupráce by právě byl ostrý ,,antibabišovský" postoj, který však může být kontraproduktivní, protože se ho možný volič zkrátka ,,přejí".
Zformování bloku sice na jedné straně může být zajímavým nápadem jak stmelit slabou a roztříštenou pravici, ale problémů s ním spojených může být daleko více, než se na první pohled zdá. Musel by nabídnout voličům daleko více atraktivních témat, než je jen program Antibabiš.