Právo bránit sebe i jiné se zbraní v ruce bude ústavně zakotveno

Právo bránit sebe i jiné se zbraní v ruce bude ústavně zakotveno
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Pistole
21 / 07 / 2021, 13:00

Se zbraní v ruce bude moci člověk bránit sebe i jiné za zákonných podmínek, což bude ústavně zakotveno v Listině základních práv a svobod. Dnes o tom svým hlasováním rozhodl Senát.

Právo bránit sebe i jiné se zbraní v ruce za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno v Listině základních práv a svobod. Dnes o tom rozhodl Senát, přičemž pro schválení byla potřebná třípětinová většina. Pro hlasovalo 54 ze 77 přítomných senátorů. Úpravu, kterou Senát předtím sám navrhl, ještě musí podepsat prezident.

Listina základních práv a svobod tak bude doplněna o následující pasáž: „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“.

Již před měsícem Poslanecká sněmovna beze změny posvětila původní senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které reaguje na kontroverzní evropskou směrnici o regulaci zbraní. Novelu podpořilo ANO, ODS a SPD, jejichž zástupci odmítli hlasy, podle nichž dojde schválením novely k nekontrolovatelnému nárůstu počtu držitelů zbraní.

V legislativním kolečku musel ještě stejné znění schválit rovněž Senát, což se stalo dnes. Právě před rokem Senát schválil návrh ústavního zákona, kterým se mění Listina základních práv a svobod, která spočívá v zakotvení práva občana bránit svůj i jiný život se zbraní v ruce. Senát reagoval svým návrhem na evropskou ,,odzbrojovací směrnici", která nejen podle něj má za cíl regulaci či citelné omezení držení legálně nabytých zbraní.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.