Pravý důvod Obamovy návštěvy Británie? Kontroverzní smlouva TTIP

Pravý důvod Obamovy návštěvy Británie? Kontroverzní smlouva TTIP
23 / 04 / 2016, 08:45

Brexit, evropská krize uprchlíků a řecké finanční obtíže oslabují perspektivu jednání o TTIP

Britská nevládní organizace War on Want označila Obamovu oficiální návštěvu Velké Británie za skrytou podporu pro schválení "toxické" a "kontroverzní" obchodní smlouvy TTIP mezi USA a EU. Kritici TTIP (Transatlantické zóny volného obchodu) tvrdí, že jednání kolem této smlouvy jsou zahalena mlčením a nedemokratickými postupy, a smlouva má pro řadu amerických firem otevřít bránu do Evropy.

Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP; také známé pod názvemTransatlantická zóna volného obchodu se zkratkou TAFTA) je navrhovaná smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Její proponenti očekávají, že dohoda bude pro ekonomiku států EU znamenat přínos 120 miliard €, 90 miliard pro tu americkou a pro zbytek světa 100 miliard €, zatímco kritici říkají, že smlouva posílí pozici nadnárodních korporací, omezí demokracii a ztíží úlohu národních vlád při regulaci trhu ve prospěch občanů.

Ve Velké Británii podepsalo petici proti TTIP přes 130 tisíc lidí, kteří žádají vládu, aby ukončila jednání s americkou stranou. 

"TTIP je listina práv pro bohaté a mocné, která obyčejným lidem nic dobrého nepřinese". Obyčejní lidé proti ní demonstrují, nadnárodní korporace a politici jí hájí. 

Americký obchodní zástupce Michael Froman včera varoval, že riziko odstoupení Velké Británie z EU a další evropské politické otázky oslabují perspektivu jednání o zóně volného obchodu mezi EU a USA. Podle zprávy britského deníku The British Financial Times Froman před návštěvou amerického prezidenta ve Velké Británii novinářům řekl, že šance na ukončení jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je malá, vedoucí představitelé Evropy by měli vyjádřit jasné politické rozhodnutí a dosáhnout pokroku v některých otázkách. Uvedl, že odstoupení Velké Británie z EU, evropská krize uprchlíků a řecké finanční obtíže oslabují perspektivu jednání o TTIP. Zdroj: czech.cri.cn

Setrvání Británie v Unii je „v hlubokém zájmu USA“, řekl šéf Bílého domu. Členství v Evropské unii podle Obamy přispívá k bezpečnosti i k hospodářské prosperitě Spojeného království. V hospodářské oblasti se Obama i britský premiér Cameron shodli na podpoře smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Pokud by Británie opustila EU, mohla by si s Washingtonem vyjednat vlastní obchodní dohodu, což by ale nebyla rychlá záležitost, neboť Britové by byli „poslední v řadě“, poznamenal Obama. Zdroj: ceskatelevize.cz

Světový den proti obchodní dohodě mezi EU a USA - v Praze vyšly do ulic stovky lidí

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace