Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: World Data Congress
V Martinickém paláci na Pražském hradě se v úterý konala svého druhu největší konference World Data Congress, která se tématicky zaměřila na trendy a inovace ve světě dat. Na prestižní akci vystoupila celá řada expertů a odborníků z oboru IT, kyberbezpečnosti, digitalizace, umělé inteligence, telekomunikace, robotizace, ale i legislativy či práva. Organizátorem konference je platforma Startup Disrupt.com.
V úterý se na Pražském hradě konala konference World Data Congress, kterou zorganizovala platforma Startup Disrupt.com. Konference provedla účastníky akce nejen světem dat, který je v podstatě bezbřehý, ale také obory IT, kyberbezpečnosti, digitalizace, umělé inteligence (AI), e-commerce a dalšími tématy, o nichž se v současné době hojně nejen v médiích, ale i na jiných odborných fórech hovoří. Konference ukázala, že je nutno výše uvedená témata vnímat jako spojené nádoby, propojeně, jako jednotlivé články společného řetězu.
Na konferenci vystoupilo přes 50 expertů ze zmiňovaných oborů, například Michal Horáček z Microsoftu, Michal Stachník ze společnosti Cisco, Kateřina Lesch z Deloitte, Petr Očko z Ministerstva průmyslu a obchodu, Jan Kolouch z Cesnetu či Tomáš Mikolov, přední odborník na umělou inteligenci.
Jedním z hlavních lákadel konference měl být také dr. David Hanson ze společnosti Hanson Robotic, která vyvinula humanoidního robota Sophii. Nicméně Hanson nakonec na akci chyběl, tak alespoň přednesl svůj příspěvek na dálku, který se týkal vývoje a budoucnosti humanoidních robotů.
Konference se zaměřila sice na celou paletu problémů v dnešním propojeném digitálním světě, nicméně zvýšená pozornost byla věnována, jak už napovídá i název konference, datům. Ta v dnešní době hrají důležitou, ba možná stěžejní úlohu. Mohou totiž pomoci jak jednotlivci či společnostem v efektivnějších rozhodovacích procesech, lepší nastavení strategií a tím pádem i vykazování lepších hospodářských výsledků.
Jedním z cílů konference tak bylo pochopit důležitost dat v současné době, jak je správně využít a zároveň, jak je i chránit, protože mohou být pochopitelně i zneužita. Správná využitelnost dat pak může zlepšit a zrychlit interní firemní procesy. Podle Patrika Juránka, šéfa platformy Startup Disrupt, jsou zároveň data ještě stále nedoceněným zdrojem.
Návštěvníci nebyli ochuzeni ani o panelisty na různá témata - od umělé inteligence přes problematiku ochrany dat až po kybernetickou bezpečnost. O odborné výstupy v panelech se tak starali například Tomáš Petrů z firmy Goldilock, Michal Čížek ze společnosti GoodAccess, Martin Rehák zastupující Resistant AI, Karel Šimánek za BigHub a mnozí další.
Největší konference svého druhu pak byla dobrou příležitostí pro networking, navazování nových kontaktů a seznámení se s novinkami a trendy ve světě dat, kyberbezpečnosti či obecně IT.