Pražská záchranka reaguje na teroristické útoky: "Musíme se připravit na problematické zásahy"

Pražská záchranka reaguje na teroristické útoky: &quote;Musíme se připravit na problematické zásahy&quote;
Autor fotografie: Radim Holiš|Popisek: Ilustrační foto
20 / 11 / 2015, 16:00

Balistické vesty, speciální zdravotnický materiál, posílení posádek v centru města.

Praha 20. listopadu (ČTK) - Pražská záchranná služba posílí posádky v centru města a vybaví je zdravotnickým materiálem, který je nezbytný pro rychlé ošetření většího počtu zraněných lidí. Velitelé výjezdových skupin budou mít k dispozici balistické vesty. V budoucnu záchranáři dostanou odolnější uniformy. Záchranná služba vybaví několik vozů bezpečnostními prvky, mimo jiné mřížemi na oknech, řekl dnes v rozhovoru s ČTK ředitel záchranky Petr Kolouch. Záchranáři tak reagují mimo jiné na teroristický útok, při němž v pátek v Paříži zemřelo 129 lidí.

"Rozhodně nechci vyvolávat v lidech paniku, nepřipravujeme se na válku. Na druhou stranu může v budoucnu přibývat problematických zásahů, při nichž se musíme postarat o bezpečnost záchranářů. Chci udělat maximum pro ochranu svých lidí," vysvětlil ředitel. "Skupiny musí být vybaveny a musí být schopné pracovat samostatně," doplnil Kolouch.

Ve speciálních boxech budou mít záchranáři zdravotnický materiál určený k rychlé zástavě krvácení a ošetření několika desítek lidí. Dostanou odolné pracovní rukavice a přenosná lehátka pro pohyb v nepřístupném terénu. "Vysílačky budou mít mikrofony, aby lidé při zásahu mohli komunikovat, ale měli při tom volné ruce," vysvětlil. Přibýt by navíc měla nová základna v blízkosti ruzyňského letiště, kde bude umístěn i záchranářský vůz Golem. "Letiště je všemi složkami vyhodnoceno jako jednoznačně riziková oblast," uvedl.

Pražská záchranná služba hospodaří ročně s více než 400 miliony korun, zhruba polovinu platí hlavní město Praha, druhou část pojišťovny. Záchranka zaměstnává kolem 450 lidí. K dispozici má stovku vozidel. Pražští záchranáři loni ošetřili 110.413 pacientů, tedy asi 300 denně.

Foto: Mercedes-Benz Sprinter se skříňovou nástavbou od KOV Velim je typickým vozidlem ve vozovém parku ZZS HMP určen pro výjezdy v režimu rychlá zdravotnická pomoc, Radim Holiš pod licencí  Creative Commons Attribution 3.0 Unported28 May 2010

Tagy článku