Přeběhlík IS: "Džihádisté chtějí v Evropě zaútočit na více místech a ve stejnou dobu."

Přeběhlík IS: &quote;Džihádisté chtějí v Evropě zaútočit na více místech a ve stejnou dobu.&quote;
19 / 12 / 2015, 05:00

Riziko teroristických útoků po celé Evropě je velmi vysoké.

Německý občan, který se nedávno vrátil zpět ze Sýrie, informoval tamní úřady o tom, že teroristická skupina IS hledá dobrovolníky, kteří by provedli teroristické útoky po celém Německu. Informaci zveřejnil deník Der Spiegel.

Muž, kterého Der Spiegel nazývá 27-letým "Harrym", je ve vyšetřovací vazbě a úzce spolupracuje s německými bezpečnostními složkami. Letos na jaře, když byl v Sýrii, ho kontaktovali bojovníci IS a extrémisté, kteří odešli z Německa bojovat po jejich boku a zajímali se údajně o možnosti spáchání teroristických útoků v zemi. Dokonce prý oslovili i jeho, zda je ochoten zaútočit po svém návratu do vlasti. Harry tvrdí, že na územích ovládaných IS "často slyšel lidi mluvit o útocích na Západě" a že "skoro každý evropský džihádista byl o to požádán," uvádí Der Spiegel. Podle Harryho chtějí teroristé údajně "zaútočit na více místech ve stejnou dobu."

Ze Sýrie prý utekl poté, co IS brutálně popravil zajatce v Palmyře s tím, že "už nemohl snášet tolik násilí." Podle zpravodajských služeb se bojovníci IS snaží dostat do Evropy, aby zde provedli teroristické útoky.

Protiteroristický expert FBI: "Islámisté už jsou mezi námi, ozbrojte se!"

4. prosince zveřejnil Ústav pro studium války (ISW) studii, ve které uvádí, že ISIS vede "propagandistickou kampaň s cílem terorizovat a polarizovat Evropu" a že se skupina "inspirovala pokusy i úspěšnými útoky ve Velké Británii, Francii, Belgii, Nizozemsku, Německu, Španělsku, Bosně, Kosovu, a Turecku provedenými od ledna 2014." Podle ISW tajné služby již překazily několik pokusů o teroristické útoky ve Velké Británii, Francii, Německu a Turecku.

ISW

Kromě vysílání džihádistů IS ze Sýrie a Iráku do Evropy aktivizuje IS i ty radikály, kteří jsou již na evropském kontinentu nebo oslovují uprchlíky v utečeneckých táborech i místních komunitách a snaží se je získat na svoji stranu.

Šéfka agentury pro soudní spolupráci v rámci EU (EUROJUST) Michele Coninsxová už začátkem července na tiskové konferenci varovala, že mezi uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy jsou i bojovníci IS.

totožnou informaci jsme zveřejnili už 17. května v článku "BBC: Džihádistům se už podařilo dostat do Evropy. S uprchlíky na člunech."

Deník Daily Mail ve svém článku už z 18. února uvedl: "Islámští radikálové doufají, že se jim podaří mezi ostatními uprchlíky postupně proniknout z Libye až do Evropy. Italský ministr vnitra tehdy uvedl, že by "mezinárodní společenství nemělo ztratit ani minutu, aby uhasilo oheň v Libyi, měla by to být pro EU "absolutní priorita", protože jsme ohroženi bezprecedentním exodem."

Špatná zpráva pro příznivce přijímání uprchlíků. Jsou mezi nimi islámští radikálové.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace