Před 15 lety došlo k masakru nepálské královské rodiny

Před 15 lety došlo k masakru nepálské královské rodiny
Autor: redakční databáze|Popisek: Nepál
04 / 06 / 2016, 13:15

Šlo o jedno z největších krveprolití v dějinách královských rodů.

1. června 2001 zažil Nepál masakr, z něhož se tato himálajská země nikdy zcela nevypamatovala. Korunní princ Dípéndra hostil na slavnostní večeři příslušníky tehdejšího vládnoucího rodu. Popudlivý Dípéndra, který holdoval drogám i alkoholu, později v podnapilém stavu zastřelil devět členů královské rodiny včetně svého otce a matky. Nakonec obrátil zbraň i proti sobě.

1. června se konal v královském paláci v hlavním nepálském městě Káthmándú večeře, na kterém se korunní princ Dípéndra dostal do podnapilého stavu a choval se nezdvořile k hostům, načež mu jeho otec král Bíréndra řekl, aby večírek opustil. Opilý Dípéndra byl odveden do svého pokoje svým bratrem, princem Nirájánem, a bratrancem, princem Párasem.

O hodinu později se korunní princ na večírek vrátil se samopalem Heckler&Koch MP5 a puškou M16. Nejdříve vystřelil do stropu a poté obrátil zbraň proti svému otci, králi Biréndrovi. O několik okamžiků později Dípéndra zastřelil jednu ze svých tet. Když se Dípéndrovi v další střelbě snažil zabránit jeho strýc princ Dhíréndra, Dípéndra jej střelil do hrudi. Během střelby utrpěl drobná zranění i princ Páras, jemuž se podařilo zachránit nejméně tři členy královské rodiny včetně dvou dětí tím, že před ně strhl gauč. Královna Aišvarja přišla do pokoje, kde se masakr odehrával, těsně po prvních vystřelených kulkách, proto urychleně pokoj opustila a chtěla vyhledat pomoc.

O něco později byla královna s Dípéndrovým bratrem Nirájánem zastřelena v zahradě paláce, čímž Dípéndra dokonal své krvavé dílo. Korunní princ zastřelil celkem devět členů královské rodiny-otce, matku, bratra i sestru, tetu a další své příbuzné. Dípéndra po masakru vyšel na malý můstek nad palácovým potůčkem, obrátil zbraň proti sobě a postřelil se. Pravděpodobným motivem princových činů byl nesouhlas s výběrem jeho budoucí manželky.

Těžce zraněný korunní princ byl pak převezen do nemocnice, kde napojen na přístroje po třech dnech zemřel. Po šokujících událostech a masakru poslední hinduistické monarchie na její místo po krátkém ,,intermezzu" vlády bratra zavražděného krále Bíréndry nastoupil maoisté - Komunistická strana Nepálu. Ti se k moci dostali po vleklé válce mezi monarchisty a maoisty, kteří chtěli nastolit Nepálskou lidovou republiku.

 

Zdroj: Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace