Před 15 lety se do vesmíru podíval první turista Dennis Tito

Před 15 lety se do vesmíru podíval první turista Dennis Tito
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: raketa
28 / 04 / 2016, 20:00

Za cestu zaplatil multimilionář 20 milionů dolarů.

Před 15 lety přepsal americký multimilionář Dennis Tito civilní dějiny kosmonautiky. 28. dubna 2001 se stal oficiálně prvním platícím turistou, který odletěl do vesmíru. Na oběžné dráze strávil necelých 8 dní a celkem 128krát obletěl Zemi. Jeho dalším cílem je pro rok 2018 Mars.

Tito snil o cestě do vesmíru již od šedesátých let, kdy pracoval jako inženýr pro NASA. Před 15 lety si po náročné osmiměsíční přípravě svůj sen splnil. V lodi Sojuz TM-32, kde kromě něho byli ještě dva další astronauti Talgat Musabajev a Jurij Baturin, se 28. dubna vydal na mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Tito se musel kromě jiného zavázat, že nebude nikoho žalovat v případě jakéhokoliv zranění a zaplatí veškeré škody, které případně způsobí.

Na oběžné dráze provedl Tito i několik vědeckých pokusů, protože sám sebe nazýval ,,nezávislým výzkumníkem". 6. 5. 2001 se posádka Sojuzu vrátila v pořádku domů, když přistála v Kazachstánu.

V roce 2013 představil Tito svůj další ambiciózní plán. Chce v roce 2018 vyslat dva lidi k Marsu a zpět. K tomuto účelu založil neziskovou organizaci Inspiration Mars Foundation, která má za úkol sehnat sponzory, kteří by pokryly náklady na náročnou cestu. Cenu celého projektu vyčíslili odborníci na astronomickou 1 miliardů dolarů. Rok 2018 je podle Tita ideální proto, že v té době budou panovat nejvýhodnější podmínky pro let.

 

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace