Před 50 roky přistála na Měsíci první sonda

Před 50 roky přistála na Měsíci první sonda
Autor fotografie: "Luna-9-1" by ????? ?????????? - http://chronograph.livejournal.com/94488.html. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons|Popisek: Luna 9
31 / 01 / 2016, 12:45

Byla jí sovětská Luna 9 která odstartovala 31. ledna 1966 v 11:45:00 UTC času a na Měsíci přistála 3. února v 19:45:45.

Sonda přistála v oblasti nazývané Oceanus Procellarum, tedy v Oceánu bouří. Odstartovala ze sovětského kosmodromu Bajkonur a do vesmíru byla vynesena raketou Molnija. Luna 9 vážila 1 583 kilogramů.

Luna 9

V poslední fázi letu se oddělilo přístrojové pouzdro, které dopadlo na povrch Měsíce v západní části Oceánu bouří. Po úspěšném přistání se otevřely 4 lopatky sondy a ta začala 4. února 1966 vysílat do řídícího střediska fotografie z okolí přistání. Přenosů bylo celkem 6 o době trvání 8 hodin a 5 minut a díky nim bylo možné vytvořit tři krátké filmy z povrchu Měsíce.

Luna 9 se odmlčela 6. února 1966 v 22:55 UT.

Sonda byla součástí sovětského výzkumného programu, který probíhal mezi roky 1959 až 1976 a vysílal do vesmíru nepilotované sondy.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.