Před 55 lety se odehrála tragédie na Dole Dukla v Dolní Suché

Před 55 lety se odehrála tragédie na Dole Dukla v Dolní Suché
Autor: redakční databáze|Popisek: důl
07 / 07 / 2016, 19:30

Tragédie byla komunistickým režimem záměrně relativizována.

Před 55 lety došlo k jedné z největších tragédií v hutním průmyslu v tehdejším Československu. V podzemí vinou požáru a následné sérii mnoha chyb zahynulo 108 horníků, většina se udusila. Nejmladšímu z nich ještě nebylo sedmnáct let, nejstaršímu bylo padesát šest let.

Tragédie se stala shodou nešťastných náhod. Horník, který procházel 7. 7. 1961 v jedné z chodeb kolem pásového dopravníku, náhodou zachytil ramenem o spouštěcí páčku zařízení a uvedl do pohybu gumový pás. Stalo se to v úrovni 3. patra v 11. sloji. V místech, kde se onoho dne netěžilo. Sám si ničeho nevšiml.

Zařízení tak začalo bez jakékoli kontroly pracovat naprázdno. Gumový pás se třením vznítil a začalo hořet. Ranní směna mezitím vyfárala a do dolu nastoupili horníci z odpolední směny. Běžícího dopravníku si nikdo nevšiml. V té chvíli bylo pod zemí 338 horníků. Až kolem sedmnácté hodiny se vzniklá situace začala řešit.

Dispečink předtím nereagoval na první hlášení o zápachu. V podzemí však vypukl požár nebývalých rozměrů. Jedinou možností bylo zabránit přístupu kyslíku zazděním chodeb (okolo půlnoci z pátku na sobotu). Šance, že by někdo v chodbách přežil, byla už v tomto okamžiku nulová. Požár v 8. sloji uzavřel 108 horníků. Ti se udusili oxidem uhelnatým  a dalšími zplodinami.

Podle vyšetřování si však blízkost své smrti neuvědomovali, někteří dokonce dali své nářadí do beden. V průběhu 24 hodin zasahovalo na místě přes 750 záchranářů a kromě nich ještě milice, hasiči a civilní obrana. Celkem se na záchranných pracích podílelo asi 1000 lidí. Lidé, kteří byli za tragédii zodpovědni, byli odsouzeni. Důsledkem tragédie bylo mimo jiné zavádění nehořlavých pásů do dolů.

 

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace