První vůz poháněný solární energií pochází z roku 1955

První vůz poháněný solární energií pochází z roku 1955
Autor fotografie: GM|Popisek: Sunmobile Williama Cobba
13 / 08 / 2017, 13:00

V roce 1955 představil William Cobb na výstavě General Motors Powerama v Chicagu model sluncem poháněného vozu "Sunmobile".

12 fotočlánků pohánělo motor, který přenášel svůj výkon jak jinak než na zadní nápravu. William G. Cobb z General Motors značně předběhnul svou dobu.

Sunmobile

Cobb představil své fotovoltaické vozidlo na autosalonu, který navštívilo více než 2 000 000 návštěvníků. V době, kdy všechny automobily byly poháněny benzínovými motory, Cobbův model Sunmobile měl 12 selenových fotočlánků na povrchu karoserie z lehké balzy. Tyto solární články byly zapojeny sériově-paralelně a elektrická energie poháněla elektromotor běžící rychlostí 2 000 otáček za minutu a napětím 1,5 voltu. 

Podvozek Sunmobilu byl z borovice, kola byla koupená v normálním obchodě.

I nyní, po 60 letech solární vozidla existují pouze jako experimenty univerzit a týmů nadšenců, i po 60 letech vládne automobilovému průmyslu ropa. Solární vozy soutěží ve všech koutech zeměkoule, nejznámější soutěží je patrně World Solar Challenge, jeho ročník 2015 se koná mezi 18-25. říjnem v Austrálii.

Zdroj: jalopnik.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.