Před 68 lety se Palestina rozdělila na arabský a židovský stát. Konflikt trvá dodnes

Před 68 lety se Palestina rozdělila na arabský a židovský stát. Konflikt trvá dodnes
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Loď Hagana - Židovský stát v přístavu Haifa, říjen 1947
30 / 11 / 2015, 15:45

Arabské a muslimské země odmítly rozdělení mandátní Palestiny na dva státy.

29. listopadu 1947 byla VS OSN přijata rezoluce č. 181, která stanovila ukončení mandátu Velké Británie na území Palestiny a bylo přijato rozhodnutí na rozdělení Palestiny na arabský a židovský státy. Jeruzalém měl mít podle této rezoluce status svobodného města pod mezinárodním dohledem (corpus separatum).
Židovská reprezentace rezoluci přijala.

Pro rozdělení Palestiny hlasovalo 33 členských států OSN:
Austrálie, Belgie, Bělorusko, Bolívie, Brazílie, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Ekvádor, Filipíny, Francie, Guatemala, Haiti, Island, Jihoafrická republika, Kanada, Kostarika, Libérie, Lucembursko, Nikaragua, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Panama, Paraguay, Peru, Polsko, Spojené státy americké, Sovětský svaz, Švédsko, Ukrajinská SSR, Uruguay a Venezuela.

Proti hlasovalo 13 zemí: Afghánistán, Egypt, Indie, Írán, Irák, Jemen, Kuba, Libanon, Pákistán, Řecko, Saúdská Arábie, Sýrie a Turecko.

Zdrželo se hlasování 10 států: Argentina, Etiopie, Chile, Honduras, Jugoslávie, Kolumbie, Mexiko, Salvador, Tchaj-wan a Spojené království. Thajsko se hlasování nezúčastnilo.

Arabské a muslimské země odmítly rozdělení mandátní Palestiny na dva státy. Taktéž arabská reprezentace na území Palestiny se postavila proti rezoluci OSN s tím, že považovala celou Palestinu za území náležející Arabům. Tím se vlastně sama vzdala možnosti založit si vedle židovského i svůj arabský (palestinský) stát na území rozdělené Palestiny. Po přijetí rezoluce členskými státy OSN se situace v britské mandátní Palestině ještě vyostřila. Můžeme hovořit o občanské válce mezi arabskými a židovskými obyvateli Palestiny. Britové se již v masivním měřítku nevměšovali do probíhající občanské války, i když v určitých případech nadržovali arabským oddílům. Mandát Velké Británie nad Palestinou měl skončit o půlnoci 14. května 1948.

Autor: rabín Daniel Mayer, eretz.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.