foto: Wikipedia/Loď Hagana - Židovský stát v přístavu Haifa, říjen 1947
Arabské a muslimské země odmítly rozdělení mandátní Palestiny na dva státy.
29. listopadu 1947 byla VS OSN přijata rezoluce č. 181, která stanovila ukončení mandátu Velké Británie na území Palestiny a bylo přijato rozhodnutí na rozdělení Palestiny na arabský a židovský státy. Jeruzalém měl mít podle této rezoluce status svobodného města pod mezinárodním dohledem (corpus separatum).
Židovská reprezentace rezoluci přijala.
Pro rozdělení Palestiny hlasovalo 33 členských států OSN:
Austrálie, Belgie, Bělorusko, Bolívie, Brazílie, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Ekvádor, Filipíny, Francie, Guatemala, Haiti, Island, Jihoafrická republika, Kanada, Kostarika, Libérie, Lucembursko, Nikaragua, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Panama, Paraguay, Peru, Polsko, Spojené státy americké, Sovětský svaz, Švédsko, Ukrajinská SSR, Uruguay a Venezuela.
Proti hlasovalo 13 zemí: Afghánistán, Egypt, Indie, Írán, Irák, Jemen, Kuba, Libanon, Pákistán, Řecko, Saúdská Arábie, Sýrie a Turecko.
Zdrželo se hlasování 10 států: Argentina, Etiopie, Chile, Honduras, Jugoslávie, Kolumbie, Mexiko, Salvador, Tchaj-wan a Spojené království. Thajsko se hlasování nezúčastnilo.
Arabské a muslimské země odmítly rozdělení mandátní Palestiny na dva státy. Taktéž arabská reprezentace na území Palestiny se postavila proti rezoluci OSN s tím, že považovala celou Palestinu za území náležející Arabům. Tím se vlastně sama vzdala možnosti založit si vedle židovského i svůj arabský (palestinský) stát na území rozdělené Palestiny. Po přijetí rezoluce členskými státy OSN se situace v britské mandátní Palestině ještě vyostřila. Můžeme hovořit o občanské válce mezi arabskými a židovskými obyvateli Palestiny. Britové se již v masivním měřítku nevměšovali do probíhající občanské války, i když v určitých případech nadržovali arabským oddílům. Mandát Velké Británie nad Palestinou měl skončit o půlnoci 14. května 1948.
Autor: rabín Daniel Mayer, eretz.cz
Tagy