Před 70 lety byla úspěšně otestována atomová bomba

Před 70 lety byla úspěšně otestována atomová bomba
Popisek: Atomový hřib
16 / 07 / 2015, 14:15

První úspěšný pokusný jaderný výbuch se uskutečnil 16. července 1945 na cvičné střelnici vojenské základny Alamogordo v Novém Mexiku. V roce 1939 varoval Albert Einstein amerického prezidenta Roosevelta před ničivou silou této nové zbraně.

Groves a Oppenheimer

Atomová bomba byla vyvinuta ve Spojených státech v rámci projektu, který byl nazván podle místa, kde se začalo s výzkumem - Manhattan. Výzkumný tým vedl plukovník a inženýr Leslie R. Groves, který také přivedl klíčové vědecké osobnosti včetně Roberta Oppenheimera. Ten v roce 1942 spolu s Enricem Fermim provedl řetězovou reakci štěpení jader uranu a po třech letech se uskutečnil jaderný test nazvaný Trinity. K odpálení bomby došlo na poušti White Sands zhruba 70 kilometrů od města Alamogordo v Novém Mexiku. Výbuch předčil svou silou veškerá očekávání a tlaková vlna vyrazila okna ve všech budovách v okruhu 160 kilometrů.

Plány na vytvoření uranové bomby se datují do začátku Druhé světové války.  Šlo pouze o  to, kdo z válčejících mocností s ní přijde jako první. V roce 1939 napsal  Albert Einstein dopis americkému prezidentovi Franklinu Rooseveltovi, aby ho varoval, že atomová bomba může být zneužita jako zbraň hromadného ničení. USA zpočátku věnovaly na projekt Manhattan pouhých 6 tisíc dolarů, aby se částka postupně vyšplhala na 2 miliardy.

Původním cílem ničivé bomby mělo být Německo, než ale vědci rozluštili způsob sestavení bomby, nebyl důvod k útoku. Znalosti z projektu Manhattan byly proto využity k vyzkoušení ničivé síly atomové energie na Japonsku. Pumy Fat Man (Tlouštík - podle Winstona Churchilla) a Little Boy  (Chlapeček) byly svrženy na začátku srpna na města Hirošimu a Nagasaki. Druhé z nich přitom bylo záložním cílem - nad městem Kokura totiž byla příliš velká oblačnost. Celkem zemřelo zrhuba 320 tisíc lidí - ať už okamžitě nebo na následky ozáření.

Ihned po výbuchu bomby vznikne obrovská ohnivá koule. Současně se od epicentra začne šířit tlaková vlna o rychlosti několika stovek kilometrů za hodinu, která začne bořit budovy v dosahu několika kilometrů. Spolu s tím se šíří zhoubné neutronové a gama záření, způsobující oslepnutí a smrtelné popáleniny. Dalším důsledkem je zamoření velkého prostoru na několik desítek let a následné genetické poškozování všeho živého.

Zdroj: History

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace