Před 76 lety fašistické gestapo zatýkalo a popravovalo české studenty.

Před 76 lety fašistické gestapo zatýkalo a popravovalo české studenty.
Autor fotografie: Přírodovědecká fakulta UK|Popisek: Pohřeb Jana Opletala byl zároveň protiněmeckou demonstrací
17 / 11 / 2015, 13:00

17. listopad 1939

Podzim roku 1939 přinesl v Protektorátu Čechy a Morava na dlouhou dobu poslední velká vystoupení veřejnosti proti okupační moci. Během demonstrací 28. října vyšlo jen v Praze do ulic na 100 tisíc lidí. Při potlačování nepokojů na Václavském náměstí zastřelily německé pořádkové jednotky dva muže - dělníka Václava Sedláčka a studenta medicíny Jana Opletala. Opletal byl vážně zraněn střelou do břicha a navzdory lékařské péči 11. listopadu zemřel. Právě jeho pohřeb se 15. listopadu 1939 stal další manifestací, na kterou o dva dny později okupanti tvrdě zareagovali. 

Následně se v Berlíně konala porada za účasti Adolfa Hitlera, jejímž výsledkem bylo rozhodnutí o uzavření českých vysokých škol, zatčení a popravení devíti vedoucích představitelů studentské organizace (Josef AdamecJan ČernýMarek FrauwirthJaroslav KlímaBedřich KoulaJosef MatoušekFrantišek SkorkovskýVáclav Šaffránek a Jan Weinert) a internace stovek studentů v koncentračních táborech.

Ještě v noci ze 16. na 17. listopad došlo k rozsáhlému zatýkání českých studentů v Praze, v Brně a v Příbrami. Studenti zatčení gestapem a jednotkami SS v Praze byli dopraveni do ruzyňských kasáren, kde došlo i k popravě devíti představitelů studentských organizací. Celkem 1200 zatčených studentů bylo poté převezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg, odkud jich byla většina propuštěna koncem roku 1942, zbytek pak v lednu 1943. Z těchto 1500 studentů nepřežilo útrapy koncentračních táborů 35.

Stanovisko Akademického senátu PřF UK k 17. listopadu

Akademický senát Přírodovědecké fakulty podporuje postoj vedení UK k výročí událostí 17. listopadu na Albertově. Akademický senát schválil dne 12. 11. 2015 níže uvedené usnesení.

Usnesení Akademického senátu Přírodovědecké fakulty:
AS PřF UK s potěšením přijímá aktivity směřující k uctění památky mezinárodního dne studenstva s českými dějinnými konsekvencemi a hodnotami, které tento svátek nese.
AS PřF UK nesouhlasí s tím, aby byl prostor Albertova a jeho symbolický význam spojený se 17. listopadem kýmkoli účelově zneužíván pro jeho partikulární politické zájmy.
AS PřF UK odsuzuje populismus a šíření lží a výzývá všechny veřejně činné členy společnosti k věcné a kritické diskusi o aktuálních tématech založené na ověřitelných faktech.

Zdroj: ceskatelevize.cz, wikipedia.cz
Foto, zdroj: Přírodovědecká fakulta UK

Tagy článku