Před kanceláří podnikatelského svazu v Aténách vybuchla bomba

Před kanceláří podnikatelského svazu v Aténách vybuchla bomba
Autor fotografie: Wikimedia
24 / 11 / 2015, 16:30

Před kanceláří řeckého podnikatelského svazu v centru Atén dnes brzy ráno vybuchla bomba. Exploze nikoho nezranila, způsobila jen materiální škody. Nejvíce utrpěla budova kyperského velvyslanectví stojící naproti podnikatelskému svazu, uvedla s odvoláním na policejní zdroj agentura Reuters.

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Nicméně podobné násilné akce proti bankám, politikům, novinářům a podnikatelům nejsou v Řecku ničím neobvyklým. Země má dlouhou historii politického násilí a utápí se v nejhorší hospodářské krizi za několik desetiletí.

Policie se domnívá, že za dnešním útokem stojí domácí anarchistické nebo krajně levicové skupiny. Je to první podobný útok od ledna, kdy se k moci dostal levicový premiér Alexis Tsipras.

Na obrazovém záznamu, který pořídila bezpečnostní kamera na jedné z přilehlých budov, jsou podle Reuters vidět dva černě oblečení lidé s helmami na hlavě, jak z místa události odjíždějí velkou rychlostí na motocyklu.

Nastražená bomba byla vybavená časovačem a umístěná v batohu blízko vchodu do kanceláří svazu podnikatelů. Nálož vybuchla zhruba v 03:30 místního času (02:30 SEČ). Anonym volal novinám zhruba 30 minut před explozí, řekl policejní úředník, který nechtěl být jmenován.

Hlavní nápor exploze zasáhl kyperskou ambasádu, která stojí přes ulici naproti kanceláři podnikatelského svazu. Policie ale uvedla, že nic nenasvědčuje tomu, že by hlavním terčem útoku bylo právě toto velvyslanectví.

"Naše ambasáda dostala přímý zásah. Všechna vnější okna byla vyražena a vnitřní vybavení utrpělo nevyčíslitelné škody, od přízemí až po šesté patro," řekl řecké agentuře CNA kyperský velvyslanec v Aténách Kyriakos Kenevezos.

Podle svědků bylo na ulici v jedné z nejrušnějších částí centra Atén, která se nachází nedaleko parlamentu, vidět sklo z rozbitých oken. Policie uzavřela dva bloky kolem budovy a oblast zkoumali pyrotechnici.

Útoky provizorními bombami a žhářství se v Řecku množí od roku 2010, kdy země začala zavádět první neoblíbená úsporná opatření, jako je zvyšování daní a snižování mezd a penzí, výměnou za pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Letos v červenci se Atény dohodly s věřiteli na dalších úsporách v rámci třetího záchranného balíku.

Zdroj: ČTK

Tagy článku