Popisek: Carles Puigdemont
Pětice bývalých členů katalánské vlády, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta, dnes stane před soudem v Bruselu. Ten má rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání do Španělska, kde jsou katalánští politici obviněni ze vzpoury kvůli svým snahám o nezávislost Katalánska.
Belgický soudce si dnes vyslechne argumenty prokuratury i obhájců a poté bude mít lhůtu deseti dnů na vynesení verdiktu. Očekává se, že soudce vyhoví žádosti španělského soudu a pětici obviněných vydá. Do Španělska se ale zřejmě politici nevrátí dříve než v lednu, neboť jejich advokáti už dali najevo, že se proti vydání odvolají.
Puidgemont a exministři Lluís Puig, Clara Ponsatíová, Meritxell Serretová a Toni Comín jsou v Belgii necelé tři týdny. Odjeli tam poté, co španělská prokuratura obvinila celou katalánskou vládu ze vzpoury. Část ministrů, které předtím Madrid odvolal kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, už předstoupila před soud ve Španělsku před dvěma týdny a od té doby jsou ve vězení nedaleko Madridu.
Na rozdíl od španělské soudkyně, které osm exministrů poslala do vazby bez možnosti kauce, belgický soud ponechal pětici katalánských politiků na svobodě a ani kauci nepožadoval. Zdůvodnil to tím, že neexistují důvody, pro které by se vyhýbali soudnímu jednání. Dokud belgická justice nerozhodne o jejich vydání do Španělska, musí se ovšem Katalánci zdržovat na jimi udané adrese, musí být k dispozici na telefonu a každé ráno musí hlásit policii, zda se chystají opustit místo pobytu.
Kvůli podpoře snah o vyhlášení nezávislého Katalánska jsou ve Španělsku souzeni i bývalí členové katalánského regionálního parlamentu, kteří se vazební věznici vyhnuli zaplacením kauce. Jejich kauzu má na starost jiný soudce než v případě exministrů.
K odvolání katalánské vlády a rozpuštění katalánského parlamentu přistoupil Madrid se souhlasem španělského Senátu koncem října poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti. Centrální vláda pak poprvé ve čtyřicetileté historii demokratického Španělska převzala přímou správu autonomní oblasti.
Katalánsko bude Madrid řídit minimálně do prosincových regionálních voleb, v nichž hodlá kandidovat i několik exministrů a také expremiér Carles Puigdemont. Všichni ale budou mít ztíženou možnost vést kampaň, ačkoli uvěznění exministři by mohli podle deníku El País dostat výjimečné povolení k vycházkám, což španělský zákon umožňuje. Mohou také využívat sociálních sítí, včetně zveřejňování videí.
Zdroj: ČTK