Před útoky šílených střelců jsme bezbranní. Můžeme ale zvýšit šanci na přežití

Před útoky šílených střelců jsme bezbranní. Můžeme ale zvýšit šanci na přežití
Autor fotografie: www.readyhoustontx.gov|Popisek: RUN. HIDE. FIGHT.® Surviving an Active Shooter Event
26 / 02 / 2015, 13:15

Zákony jsou přísné a kontrola držitelů zbrojních průkazů, mezi které muž patřil, je v Česku dostatečná. FBI zveřejnila instruktážní video jak přežít útok šíleného střelce.

Případu šíleného střelce, který v úterý zavraždil v Uherském Brodě osm lidí, nešlo žádným způsobem předejít. Je o tom přesvědčený šéf bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa (ČSSD). Ten v rozhovoru pro deník ECHO24.cz řekl, že kontrola držitelů zbrojních průkazů, mezi které muž patřil, je v Česku dostatečná. Šílený střelec se prý rozhoduje v momentě a častější lékařská kontrola by ho zřejmě nezastavila. Váňa je také toho názoru, že pokud není jiná možnost, je třeba se pokusit v podobných situacích ubránit sám (zdroj: echo24.cz)

A současně uvádí: "...z případů, které známe ze světa, víme, že šílený člověk se prostě v momentě rozhodne a jde. Vezme, co má po ruce, najde si jakoukoliv zbraň. Auto, kterým vjede na zastávku plnou lidí, nůž, střelnou zbraň, cokoliv. To se nedá předvídat žádnými psychologickými vyšetřeními. U majitelů legálně držených zbraní je takovéto vyšinutí méně časté."

I v našich článcích jsme opakovaně uváděli, že se před těmito útoky lze jen ztěží ochránit, jediným možným řešením je pokusit se dodržovat pravidla, která zveřejnila už v minulosti americká FBI (článek "Návod americké FBI jak přežít útok šíleného střelce". Instruktážní video, včetně komentáře je umístěno na webové adrese americké FBI. Doposud ho shlédlo přes tři miliony lidí. Další informace na adrese //www.readyhoustontx.gov/

Pokud se chcete dozvědět, jak zvýšit svoji bezpečnost například v restauracích, přečtěte se pravidla společenské etikety, která stanovují priority i s ohledem na bezpečnost "společensky významnějších lidí". Ti si totiž sedají vždy zády ke stěně, aby měli volný výhled (a přehled o dění v místnosti, včetně "kontroly vstupujících osob"). Toto pravidlo vám potvrdí nejen policisté "ze staré školy", ale například ti, kteří byli před rokem 1989 pronásledování nebo měli obavy z policejního zákroku. Většina z nich si vybírá podvědomě místa k sezení tak, aby měli přehled o tom, co se kolem děje a zároveň si vytipují možná místa pro rychlý únik z objektu.

Psali jsme také:

Budou mít psychiatři přístup do centrálního registru zbraní?

Uherský Brod: šílený střelec v restauraci usmrtil osm lidí.

CCTV videa: terorismus, vražda, krádež i sexuální obtěžování

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.