Předčasné volby jako kladivo na tradiční politické strany. Ty mohou zakusit ,,Babišův hněv"

Předčasné volby jako kladivo na tradiční politické strany. Ty mohou zakusit ,,Babišův hněv&quote;
Popisek: Andrej Babiš
12 / 12 / 2017, 17:00

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš má v záloze jeden trumf, který jej může ještě více posílit v případě, že nevyjdou dva jeho pokusy k získání důvěry jeho vládě.

Andrej Babiš má nepochybně po sestavení vlády všechny trumfy v ruce, a to i přesto, že první ani druhý pokus o získání důvěry jeho vládě nemusí dopadnout úspěšně. Pokud se totiž předseda ANO skutečně ,,naštve", k čemuž mnohdy nemá daleko, bude plédovat pro předčasné volby. To by znamenalo přímé ohrožení pro několik stran, které se dostaly do parlamentu s ,,odřenýma ušima" - ČSSD, TOP 09, hnutí STAN, ale i lidovci.

psali jsme: Tuší vedení ČSSD, že proběhly nějaké volby?

Pokud by se konaly předčasné volby, mohl by Babiš šmahem zlikvidovat politickou konkurenci ,,zprava doleva". Předčasné volby by jednoznačně znovu favorizovaly hnutí ANO, které by mohlo získat i přes 30% všech hlasů. Není přliš pravděpodobné, že by se nálady ve společnosti tak razantně změnily od říjnových voleb, které hnutí ANO s přehledem vyhrálo. Babiš by navíc vše marketingově ,,zaobalil" tak, že by svedl vše na tradiční strany, které brání suverénnímu vítězi voleb vládnout, a že se jedná o další spiknutí proti němu.

psali jsme: Blíží se zavedení ,,firemní demokracie"?

Ale hlavně: Andrej Babiš s praktickými nevyčerpatelnými finančními prostředky by si mohl dovolit podruhé za sebou nákladnou kampaň, což už se rozhodně o ostatních stranách říct nedá. ČSSD je finančně na pokraji katastrofy, přičemž jí hrozí vyplacení astronomické částky ve výši přes 300 milionů korun jako dědictví v kauze Altner, a i pro další strany by byly předčasné volby citelným zásahem do stranické kasy i vzhledem ke komunálním volbám, které se konají už příští rok.

Ostatní politické strany si riziko a s ním i existenční potíže velmi dobře uvědomují, proto není vyloučeno, že některá z nich vyjádří Babišově vládě důvěru, aby zabránily možné katastrofě.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.