Předpověď bezpečnostních rizik do roku 2030 podle české armády

Předpověď bezpečnostních rizik do roku 2030 podle české armády
Autor fotografie: Pixabay / skeeze|Popisek: Ilustrační foto
16 / 06 / 2015, 08:45

16.6.2015 / Seznamte se s riziky, která předpovídá ministerstvo obrany. Není to příjemné čtení.

Vláda včera schválila dokument zpracovaný ministerstvem obrany ČR.  Materiál má sloužit pro obranné plánování, zejména pro tvorbu pětiletých střednědobých plánů. Stanovuje základní směr, jakým by se měly rozvíjet vojenské schopnosti české armády. Před několika týdny ho už schválila Bezpečnostní rada státu. 

Ministerstvo zpracovává tento dokument na základě analýzy trendů v bezpečnostním prostředí, předpokládaném charakteru budoucích operací s účastí ozbrojených sil ČR. To je důležité pro obranné plánování a rozvoj schopností ozbrojených sil České republiky.

Obranná strategie naší republiky vychází mj. i z Bezpečnostní strategie ČR, o které jsme psali v našem článku "Bezpečnostní strategie ČR - cíle a vize pokulhávají za realitou".

Z dokumentu vybíráme následující text:

ČR, respektive NATO a EU, bude v horizontu následujících 20 let čelit vážným dlouhodobým hrozbám:

 • nestabilita v podobě zvýšeného množství střetů a hrozbu přímého vojenského ohrožení spojenců. Varovací doba pro větší konvenční konflikt i v blízkosti zemí NATO a EU se snížila na týdny až měsíce
 • Zneužití informačních technologií a médií, výrazně narůstá cílené zneužívání médií pro účely informační války. 
 • Rostoucí mobilita spojená s vysokou koncentrací obyvatelstva usnadní také rychlé šíření nakažlivých chorob, které mohou vést až k pandemiím.
 • Růst agresivity a ambicí regionálních velmocí s tím, jak se vojenské prostředky budou stále více stávat nástrojem politiky.
 • Rostoucím problémem bude používání neidentifikovatelných ozbrojenců a polovojenských milicí.
 • Poroste vliv a autonomie soukromých bezpečnostních sborů, ekonomické síly privátních ekonomických a finančních subjektů, teroristických skupin, organizovaného zločinu a paramilitárních skupin.
 • Slabé a nestabilní vládnutí, rozpad států, šíření extremismu, fenomén „zahraničních bojovníků“  a etnické a náboženské konflikty povedou k regionálním krizím s potenciálem negativně ovlivnit globální bezpečnost a stabilitu.
 • Poroste poptávka po strategických surovinách, vodě a energiích, zejména po fosilních palivech. Poroste snaha o zajištění přednostního přístupu k těmto zdrojům a získání kontroly nad přepravními cestami.
 • Výrazné dlouhodobé snížení dodávek z Ruské federace lze potenciálně očekávat ve střednědobém horizontu. Nelze vyloučit výpadky jejich dodávek na světový trh.
 • Dostupnost informačních, nano a biotechnologií a snadnější výroba a automatizace budou přispívat k růstu schopností potenciálních protivníků. Bude pokračovat šíření zbraní hromadného ničení a raketových technologií. Rozšíří se skupina států, které disponují těmito zbraněmi a nosiči.
 • Poroste závislost společnosti na informačních technologiích. Kybernetické útoky mohou zásadně ohrozit funkčnost státu ve všech jeho doménách, včetně ozbrojených sil. 
 • Většina přírůstku světové populace nastane v rozvojových zemích... Hrozbu destabilizace bude vytvářet nárůst podílu mladé, nezaměstnané a frustrované populace
 • Budou hrozit migrační vlny v důsledku řady faktorů – mj. konflikty, nedostatečný přístup ke zdrojům surovin a potravinám, populační exploze, klimatické změny .
 • Devastace a změny životního prostředí budou potenciálně vést ke zhoršování bezpečnostní situace.

Armáda se tak bude muset naučit rychle reagovat i na větší vzdálenosti, vést operace velkého rozsahu, být flexibilní a mobilní. Bezpečnostní hrozby si také vyžádají vyšší akceschopnost NATO a Evropské unie. 

Česká armáda v příštích 20 letech bude nejčastěji nasazovat své síly mimo území Česka ve spolupráci se spojenci. Nevylučuje ale ani nasazení čistě národní třeba kvůli záchraně českých občanů nebo kvůli evakuaci ambasády.

Počítá s růstem rozpočtu na obranu na dohodnutých 1,4 procenta HDP do roku 2020 a s plánem dosáhnout do roku 2030 závazku v NATO, aby obranný rozpočet byl dvě procenta HDP.

Zdroj: denik.cz, Vláda ČR

Tagy článku