Předpověď kriminality je realitou. Software snižuje trestnou činnost až o čtvrtinu

Předpověď kriminality je realitou. Software snižuje trestnou činnost až o čtvrtinu
Autor: cities-today.com|Popisek: USA - PŘEDPOVĚĎ KRIMINALITY
12 / 01 / 2015, 16:45

12.1.2015 / Policie přijede na místo spáchání trestného činu ještě před tím, než se stal. Seznamte se s nejnovějšími projekty v oblasti predikce kriminality. Systémy už jsou spuštěny v USA a u nás třeba v Kolíně. VIDEO
Zdroj: Ministerstvo vnitra, iDnes.cz, zive.cz, ABC News

Faktem je, že policie disponuje obrovskou databází zločinnosti na celém území republiky. V databázi jsou umístěna všechna potřebná data, čas, místo, pachatal, okolnosti, za jakých k trestnému činu došlo, motivace pachatele i jeho psychologický profil. I slabá místa např. v zabezpečení objektů, atd.

Bylo jen otázkou času, kdy bude vyvinut takový software (a samozřejmě hardware), který bude schopen zpracovat množství těchto informací a stanovit na základě statistických modelů pravděpodobné místo a čas spáchání trestného činu. 

O možnosti predikce trestné činnosti jsme již psali v našem článku "Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí". Microsoft totiž ve svém kalifornském campusu testuje pět robotů americké firmy KNIGHTSCOPE s umělou inteligencí. Uvnitř skeletu je umístěn počítač se systémem umělé inteligence, který všechny získané údaje průběžně vyhodnocuje a vyvozuje logické závěry, na jejichž základě předává konkrétní informaci centrále. O novince jsme podrobně psali jako jediní v loňském 6. tištěném vydání našeho časopisu. (redakce je v kontaktu s firmou Knightscope, o novinkách vás budeme informovat).

Důležité je připomenout dvě iniciativy v ČR. Tou první je rozsáhlý projekt ministerstva vnitra týkající se předvídání kriminálních činů. Tou druhou je spuštění projektu policisty v Kolíně.

MINISTERSTVO VNITRA

Předpověď kriminality: PACHATEL DOPADEN DŘÍV, NEŽ ZLOČIN SPÁCHAL! Na ukázku dva příklady:

1) Skupina pachatelů se chystá vykrást rodinný dům na okraji města a ve stejné chvíli se chystají policisté k jejich zadržení. Ještě než zloděj páčidlem poškodí dveře, policisté mu nasazují pouta.

2) Skupina sprejerů si připravuje barvy na svou noční výpravu na majetek města, kdy chtějí po svém „vylepšit“ fasády domů. Ve stejné chvíli již strážnici hlídkují na předem vytipovaných místech a tuto skupinu zadržují ve chvíli, kdy se chystají pomalovat první dům.

Fikce, nebo fakt? Je skutečně možné dopředu předpovídat spáchání konkrétního trestného činu či přestupku? To má ukázat mezinárodní studie Ministerstva vnitra a společnosti ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, o.p.s.

Ministerstvo vnitra na svých stránkách uvádí:
Predikce napoví, kdy a kde se kriminalita v budoucnu vyskytne a umožní předcházet jejímu vzniku. Stát, kraje a zejména obce budou schopny účinně plánovat preventivní opatření, aby k páchání trestných činů nebo přestupků docházelo co nejméně. Policie ČR nebo obecní policie pak budou schopny dopadnout pachatele před nebo bezprostředně po spáchání trestného činu či přestupku.
V budoucnu mohou tyto aktivity přispět k rozvoji nástrojů pro mapování, analýzu a predikci kriminality v rámci veřejné správy v České republice. Mapy budoucnosti nám tak umožní znázornit vývoj kriminality v prostoru a čase. Predikce kriminality pomůže předcházet spáchání trestných činů nebo přestupků v území ještě před jejich vznikem a účinně tak plánovat opatření v prevenci kriminality tak, aby k ní vůbec nedocházelo.
Zahraniční zkušenosti v této oblasti prokazují, že právě na základě analýz a predikcí dochází k poklesu obecné kriminality až o 30 %. Je možné očekávat, že díky realizaci tohoto projektu dojde i v České republice k zahájení procesů, které povedou v konečném důsledku k výraznému snížení kriminality, a tím ke zvýšení pocitu bezpečí občanů České republiky.

Policie ČR v Kolíně

Kolínská policie má od konce loňského roku k dispozici počítačovou mapu, napěchovanou údaji z vyšetřování minulých zločinů. „Ze sloupců a řádků není možné vystavět si plastický obraz. Ale když to vidíte na mapě, tak je poměrně jednoduché vidět, kde a kdy je problém. A čím více budeme mít v mapách informací, tím bude obraz přesnější,“ popisuje novinku šéf středočeské policie Václav Kučera (zdroj: iDnes.cz)

Každý zkušený policista samozřejmě ví, kde hrozí problémy nejčastěji. Kolínští policisté však teď už nejsou odkázáni jen na znalosti a intuici. Na jejich mapě se jednoduše rozsvítí místa, kde je v daném časovém úseku kriminalita nejhorší, sytě červenou barvou. A právě tam teď snadno nasměrují hlídky častěji.

„Tyto hlídky budou preventivní, ale na místa, která si jednou týdně vytipujeme, budeme posílat také náš speciální tým Kolín. To jsou policisté bez uniforem a jejich úkol bude úplně jiný - zadržet pachatele při trestném činu. Budou vysíláni na vytipovaná místa v rizikový čas a budou tam čekat, jestli se něco stane. Takže by mohli být na místě i dřív než pachatel,“ plánuje šéf policistů v Kolíně Jiří Fejfar.

SOFTWARE PREDPOL V USA

Americký systém PredPol používá tři datové body - typ trestného činu, jeho místo a čas spáchání a pomocí jedinečného algoritmu a na základě vzorců kriminální chování predikuje nejpravděpodobnější budoucí trestný čin (software využívá i údajů ze soudních rozhodnutí). Předpovědi znázorní na mapě a tyto předpovědi jsou automaticky generovány každý den pro novou policejní hlídku. 

USA PŘEDPOVĚĎ KRIMINALITY

Podívejte se na video ze Santa Cruz (zdroj YouTube, ABC News )

Policisté prioritně vyjíždějí do míst, kde je vyšší pravděpodobnost spáchání trestného činu. Technologie PredPol pomáhá policejním složkám výrazně snížit kriminalitu všech typů a velikostí. Je ověřeno, že se kriminalita snížila v těch oblastech, které využívají PredPol.  

Praktické příklady:

  • Foothill (Los Angeles) - snížení poklesu kriminality o 20%, snížení meziročního nárůstu zločinnosti a den bez zločinu 13. února 2014.
  • Atlanta- snížení zločinnosti o 19% za pět měsíců po nasazení.
  • Richmond (Kalifornie) - pokles násilné trestné činnosti o 21%,  pokles majetkové trestné činnosti o 28% , pokles vloupání do bytů a domů o 50%, pokles krádeží vozidel o 34% ve srovnání se stejným období v předchozím roce.
  • Alhambra (Kalifornie) - policie hlásila pokles vloupání o 32% a o 20% méně krádeží vozidel od nasazení v lednu 2013. Město mělo v květnu 2014 nejnižší zločinnost v dějinách.
  • Norcross (Georgie) - pokles vloupání a krádeží o 15-30%.
  • Modesto (Kalifornie) - nejnižší kriminalitu za poslední tři roky od nasazení v lednu 2014 včetně poklesu vloupání do bytů a domů o 18%.
  • Santa Cruz (Kalifornie) - pokles počtu přepadení o 9%, vloupání o 11%, loupeží až o 27% jen v prvním roce používání softwaru (2011-2012). Celkově klesla zločinnost o 25% v červnu 2013 a  o 29% v porovnání se stejným měsícem předchozího roku.

Zdroj: YouTube, National Science Foundation

Zdroj: YouTube, Richland CityView

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace