Předpověď na rok 2016 od Stratforu: Teroristické útoky, islamofobie, rozpad EU i turecko-ruský konflikt

Předpověď na rok 2016 od Stratforu: Teroristické útoky, islamofobie, rozpad EU i turecko-ruský konflikt
29 / 12 / 2015, 18:30

V pondělí 28. prosince zveřejnila renomovaná americká agentura Stratfor svoji předpověď globálních bezpečnostních rizik v novém roce 2016.

Strategic Forecasting, Inc. (známější jako Stratfor) je americká soukromá konzultační zpravodajská agentura založená v roce 1996. Je průkopníkem na poli soukromého zpravodajství. Bývá nazývána také jako stínová CIAStratfor sídlí v Austinu v Texasu, má úřady ve Washingtonu D.C. a má globální síť zpravodajských zdrojů. Poskytuje geopolitické analýzy a prognózy korporacím, vládám, finančním institucím i jednotlivcům. Zaměřuje se na geopolitické zpravodajství, obchodní zpravodajství a problémové zpravodajství. Zdroj: Wikipedia

Experti ze Stratforu upozorňují na tři hlavní trendy v roce 2016: vztahy mezi USA a Ruskem se ocitnou na "mrtvém bodě, v Evropě bude i nadále vzrůstat nacionalismus a Turecko posílí svůj význam "regionální mocnosti".

Tyto trendy jsou vzájemně propojeny a budou se přímo ovlivňovat. Islámský stát (IS) se nepodaří v příštím roce porazit, ale díky intenzívním vojenským zásahům bude oslabena jeho "konvenční schopnost". IS posílí svoje pozice především na arabském poloostrově, v západní Africe a v jižní Asii.

Hrozba IS bude příčinou vzrůstající islamofobie na Západě, která povede k postupnému rozpadu Evropské unie, tvrdí Stratfor. "Kontroly na hranicích a výzvy k zachování národní identity oslabí celou EU. Uzavřené hranice způsobí nárůst migrantů v oblasti západního Balkánu, přitom tento region se již nyní vyznačuje etnickým a náboženským napětím."

Merkelová varuje: Když nepřijmeme uprchlíky, vypukne na Balkáně válka

Nejvíce změn postihne v příštím roce Francii a Německo, obě země se totiž připravují na volby v roce 2017, a v obou zemích již byly zaznamenány "nacionalistické a euroskeptické nálady." Zvláště Německo bude stále méně ochotné ke kompromisům v otázkách evropské integrace. 

Stratfor také prorokuje, že se Turecko "bude snažit aktivně vojensky zasáhnout v severní Sýrii i severním Iráku". Ankara použije svoji vojenskou sílu nejen proti islámským radikálům, ale i proti kurdským povstalcům, což bude znamenat konfrontaci s jeho starými rivaly, Ruskem a Íránem. Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se kvůli tomu budou v roce 2016 i dále vyhrocovat.

Podle mínění expertů by Rusko chtělo nejméně ze všeho konflikt s Tureckem, tento scénář je ale nevyhnutelný, protože Ankara kontroluje přístupové cesty k Černému a Středozemnímu moři.

„Moskva se pokusí zmařit vojenské plány Ankary posílením své přítomnosti v Sýrii, mimo jiné i díky rozšíření letectva na severu země. Rusko se stále víc zapojuje do syrského konfliktu, což může mít za následek, že Moskva bude muset řešit v tomto regionu příliš mnoho úkolů", zdůrazňuje se ve zprávě.

Zdroj: cz.sputniknews.comchristiantoday.com

Tagy článku