Rakušan po návštěvě Zemana: Chci změnu krizového řízení, nešetřit na IZS a posílit soběstačnost

Rakušan po návštěvě Zemana: Chci změnu krizového řízení, nešetřit na IZS a posílit soběstačnost
Autor fotografie: Foto: redakce|Popisek: Vít Rakušan
08 / 12 / 2021, 14:30

Dnes za prezidentem Milošem Zemanem dorazil do Lán kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan (STAN) a předmětem debaty byly aktuální bezpečnostní otázky. SM byl na místě a položil Rakušanovi několik dotazů.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan dnes zavítal do Lán za prezidentem republiky, aby společně konzultovali aktuální bezpečnostní otázky a priority ministerstva vnitra. Předseda STAN představil priority v oblasti bezpečnosti a ministerstva vnitra, současně sdělil přítomným novinářům, že na obecnou debatu s prezidentem nebylo tolik času.

Rakušan bude usilovat do poloviny nového volebního období změnu legislativy krizového řízení, která by reagovala pružněji a efektivněji na nové typy hrozeb, ať už se jedná o pandemii, terorismus či blackouty. ,,Bude to dlouhodobá změna, myslím si, že ta změna krizového legislativy není otázkou jednoho roku. My už k tomu chceme zřídit pracovní skupinu i v tom mém kabinetu, který teď dávám dohromady, budou lidé, kteří se specializují na řešení krizových situací," uvedl Rakušan. Krizový štáb by měl být podle Rakušanových představ více operativním tělesem.

Předseda hnutí STAN dále hovořil o určitých problémech, které podle něho panují v České poště a na některých specializovaných pracovištích policie. Rakušan zmínil i koncept vzniku Národního poradce pro oblast bezpečnosti.

Na výše zmíněné nedostatky se chce ve své funkci ministra vnitra zaměřit. Na přetřes se také dostala otázka možného nejmenování kandidáta na post ministra zahraničí Jana Lipavského. Prezident Zeman měl doporučit Lipavskému, aby se vzdal nominace, nicméně koalice SPOLU s premiér Petr Fiala za ním stojí. Rakušan vyjádřil naději, že vláda bude nominována jako celek.

SM položil kandidátovi na příštího ministra vnitra několik otázek. V prvé řadě jak vnímá téma soběstačnosti ČR v pandemické krizi. Podle Rakušana se v pandemické krizi ukázalo, že spoléhání na import dodávek ze zahraničí se ukázalo jako ekonomicky nevýhodné. Je důležitá právě komoditová soběstačnost, jak zdůraznil, nejen na domácí, ale také na evropské úrovni. Právě soběstačnost chce mít jako jedno z nosných témat pro evropské partnery.

Jednou z Rakušanových priorit je také materiální a finanční podpora složek Integrovaného záchranného systému (IZS). SM zajímalo, zda bude po úpravě rozpočtu dost finančních prostředků pro IZS, respektive jeho jednotlivé složky. Podle Rakušana by se na IZS rozhodně šetřit nemělo. ,,Musíme dát jasné priority do rozpočtu, aby byly právě peníze na investice pro IZS," zmínil předseda STAN. Nicméně, jak Rakušan druhým dechem dodal, ještě o tom bude velká diskuse v rámci celkové koncepce rozpočtu. 

Současně bude chtít kandidát na ministra vnitra prověřit, jakým způsobem jsou soutěženy dodávky techniky pro IZS. ,,Chceme se podívat na to, jakým způsobem jsou soutěženy ty velké veřejné zakázky, dodávky techniky, ať už pro Policii České republiky nebo i pro hasiče a samozřejmě i tady vidíme možnosti nalezení některých provozních úspor," odpověděl SM Rakušan.

Co se týče dalšího aktuálního tématu, legislativy ohledně legálního držení zbraně, má Rakušan jasno. Považuje českou úpravu za kvalitní a propracovanou. ,,Dlouhodobě říkáme status quo, česká legislativa je v tomto ohledu kvalitní. Myslím si, že naš zbraňová legislativa patří k těm vůbec k nejkvalitnějším a nejpropracovanějším i v rámci toho civilizačního okruhu, kam patříme," sdělil předseda STAN redakci na dotaz, zda si myslí, že česká legislativa v oblasti držení zbraní je vyvážená.

 

Tagy článku