Autor fotografie: ERÚ
Nově jmenovaný předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), Vratislav Košťál, vystoupil v pondělí v pořadu Události a komentáře. Jeho vystoupení vzbudilo v odborných kruzích pozdvižení. Košťál se přiznal k tomu, že není odborníkem na cenovou regulaci a nedokáže predikovat, zda dojde k růstu nebo k poklesu cen energií. V rozhovoru připustil, že ve vedení úřadu, který nastavuje ceny energií, probíhají spory. Rozhovor ukázal, že Košťál, který na ERÚ působí již více jak rok, se v činnosti úřadu stále příliš neorientuje.
„Víte, já asi nepatřím k těm úplně nejlepším prognostikům“, uvedl v rozhovoru Košťál. Dodal, že to ale nevylučuje, aby si tipoval. Předseda Rady ERÚ, úřadu zodpovědného za nastavování cen za distribuci, přenos nebo přepravu elektřiny a plynu, takto zodpověděl dotaz týkající se predikce růstu elektrické energie. Podle něj jde o komplikovanou záležitost. „Ano, je to složité, já teda osobně se domnívám, že nelze spíš očekávat pokles ceny, ale nechci mást, skutečně nejsem v této věci odborník,“ uvedl k dotazu Košťál. Odpověď hodná představeného státního úřadu zodpovědného právě za tuto oblast. Košťál přitom za výkon činnosti, u které sám sebe nepovažuje za odborníka, pobírá nemalý plat téměř 200 000 korun měsíčně.
psali jsme: Nová „dobrá domů“ radního Košťála?
Podle Košťála je u cenové regulace nezbytné zkoumat oprávněnost nákladů, které do ní vstupují a které vynakládají poskytovatelé těchto služeb, distributoři. Toto jeho vyjádření je v příkrém rozporu s tím, že sám Košťál prosadil minimalizaci činností Odboru kontroly nákladů ERÚ. Tento útvar zavedla bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Útvar kontroloval náklady, které distributoři energií uplatňovali jako základ pro výpočet regulované ceny.
Z rozhovoru lze poznat, že Košťál zřejmě nebude odborníkem ani na energetické právo, byť je sám „v zásadě vzděláním právník“. Plete si kompetence úřadu jakožto správního orgánu, zároveň mu není úplně jasné postavení Rady a jejich členů. Část rozhovoru se totiž týkala i sporů ve vedení ERÚ. Podle Košťála jsou spory Rady ERÚ veřejným tajemstvím, přičemž zasahují do činnosti a kvality, činorodosti, aktivity úřadu. „Tak zákon říká, že předseda řídí Radu. Respektive řídí činnost Rady, nicméně tento fakt není úplně akceptován ze strany většiny radních, kteří se v rámci úřadu, nebo která se v rámci úřadu ustanovila.“
psali jsme: Válka ve vedení Energetického regulačního úřadu
Podle Košťála to, že nedrží většinu „potlačuje ten parametr, který také zákon říká, energetický zákon říká, a to je pětičlennost rady, nemá být trojčlenná, má být pětičlenná rada“. Problém tedy nastává v tom, že Košťál je přehlasován ostatními, což je podle něj asi v rozporu s energetickým zákonem. Nutno podotknout, že on sám se ve svém prvním funkčním období choval tak, že jednání Rady blokoval a obstruoval a nerespektoval to, po čem nyní tak volá, tedy aby Rada fungovala jako pětičlenný celek.
psali jsme: Košťál začíná čistku na Energetickém regulačním úřadě
Podle Košťála by všichni měli být u všech rozhodnutí, u příprav těch záležitostí, které rada má řešit. V příkrém rozporu s tímto svým tvrzení ale nedávno Košťál odmítl podepsat nové cenové rozhodnutí k cenám tepelné energie. Toto rozhodnutí nepodepsal ani radní Rostislav Krejcar.
Energetický regulační úřad je státním orgánem pro výkon regulace v energetice. V působnosti Energetického regulačního úřadu je regulace cen, podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích, výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích, podpora využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Energetický úřad řídí Rada ERÚ, která je složená ze členů a předsedy. Vratislav Košťál se stal předsedou s účinností od 1. srpna 2018. Jeho jmenování a odvolání předchozího předsedy Vladimíra Outraty bylo provedeno v rozporu s energetickým zákonem. Outrata se proti tomu nyní brání ústavní stížností.
Autor: JUDr.. Veronika Petrová