Předseda výboru pro obranu: Budeme navrhovat navýšení peněz na kontrolu hranic proti imigrantům

Předseda výboru pro obranu: Budeme navrhovat navýšení peněz na kontrolu hranic proti imigrantům
11 / 06 / 2015, 08:45

11.6.2015/Desítky tisíc imigrantů ze severní Afriky, ale i dalších zemí jako Sýrie a Iráku, nutí představitele evropských zemí přijímat nová bezpečnostní opatření. Týká se to i České republiky. Předseda sněmovního výboru pro obranu David Kádner (Úsvit) chce řešit problematiku přílivu ilegálních přistěhovalců zavedením účinné kontroly státních hranic. Podobné opatření nyní v souvislosti se summitem G7 testuje sousední Německo.

Česká republika sice není pro ilegální přistěhovalce primární destinací, ale okolní země nejsou nafukovací. Lze tedy očekávat, že vlna uprchlíků se nevyhne ani našim hranicím. Minulý týden byla skupina ilegálních imigrantů zadržena policií v Ústeckém kraji.

 „Počet uprchlíků snažících se najít azyl v EU přibývá. I když se zatím ilegální imigranti koncentrují především na jihu Evropy, ve Francii a v Německu, s tlakem místních obyvatel a politiků na razantní řešení problému roste pravděpodobnost jejich migrace do dalších států,“ řekl poslanec Kádner.

Země, která se již potýkají s problematikou uprchlíků, volají po radikálnějších řešeních a situace se začíná přiostřovat. Francouzské policie nedávno zasahovala ve stanovém uprchlickém městečku v Paříži. V Turecku a Bulharsku se okolo některých měst staví zábrany.

EU chce situaci řešit zavedením kvót na „spravedlivé“ přerozdělení uprchlíků mezi členské země. Česká republika by měla podle posledních údajů přijmout až 1850 lidí prchajících převážně před hrůzami Islámského státu. Do EU se chce ale dostat mnohem více imigrantů, než kolik má v plánu Unie "kontrolovaně" přijmout.

Podle předsedy výboru pro obranu by měla česká vláda situaci urychleně řešit a připravit se na mimořádná bezpečnostní opatření i navýšením rozpočtu. Kádner proto interpeloval ministra vnitra Milana Chovance, jaká připravuje v oblasti bezpečnosti státních hranic opatření a jak se to promítne v rozpočtu jeho rezortu. Poslanecká sněmovna dostane od vlády návrh státního rozpočtu na příští rok po prázdninách. Kádnerova předprázdninová interpelace je tak zjevně snahou opozičního poslance vyvolat diskuzi o podobě výdajů ministerstva vnitra na rok 2016. Kádner ale upozorňuje, že kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům předpokládá i navýšení výdajů ministerstva obrany.

„Česká armáda musí být schopna pomoci ostatním státům bránit hranice EU, ale kontrola imigrantů na našich hranicích je ze zákona v gesci policie. Doufám, že má interpelace na ministra Chovance přinese také odpověď, jak by mohla armáda a policie spolupracovat na plnění tohoto úkolu," uvedl Kádner a dodal: "Je jasné, že na kontrolu hranic peníze nejsou a že na imigrantskou vlnu nejsme připraveni. Budeme navrhovat navýšení peněz na kontrolu hranic."

Vláda ČR se zatím pouze negativně vymezila vůči plánovaným kvótám. Vizi obrany hranic ČR a řešení problematiky ilegálních přistěhovalců nikdo nepředložil.

Tagy článku