Představensto Vista Outdoor odmítlo nabídku MNC. Rozhodnuto ale není - klíčový je výbor CFIUS a otázka „ruských vazeb“ CSG

Představensto Vista Outdoor odmítlo nabídku MNC. Rozhodnuto ale není - klíčový je výbor CFIUS a otázka „ruských vazeb“ CSG
Autor fotografie: Pixabay, Public domain|Popisek: Náboje (ilustrační foto)
29 / 05 / 2024, 12:00

Společnost Vista Outdoor včera oznámila, že její představenstvo odmítlo nevyžádanou nabídku od společnosti MNC Capital. V českých médiích se obratem rozšířila zpráva v duchu zavádějícího titulku ČTK: „Strnadova CSG koupí divizi sportovního vybavení americké firmy Vista Outdoor“. O prodeji The Kinetic Group skupině CSG rozhodnou akcionáři Vista Outdoor v polovině června, a nezbytný je také souhlas výboru CFIUS.

ČTK ve své zprávě tvrdí, že společnost Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada podle úterního tiskového prohlášení Vista Outdoor „koupí za 1,96 miliardy dolarů (44,4 miliardy Kč) divizi sportovního vybavení The Kinetic Group“ – tím ovšem předbíhá událostem. V tiskové zprávě Vista Outdoor takovou informaci nenajdeme: „Pevně věříme, že naše připravovaná transakce s CSG, která nyní zahrnuje zvýšenou kupní cenu, a oddělení společnosti Revelyst jako samostatné veřejné společnosti je nejlepší cestou k dosažení vyšší hodnoty pro naše akcionáře,“ uvedl ve zprávě předseda představenstva Callahan. Představenstvo „potvrdilo doporučení pro transakci CSG se zvýšenou kupní cenou“.

 

Rozhodující slovo bude mít schůze akcionářů a CFIUS

Rozhodující slovo bude mít schůze akcionářů, která se sejde 14. června. Nezbytnou podmínkou transakce je také souhlas Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), kterému předsedá ministryně financí Janet Yellenová. Obě podmínky ve zprávě ČTK zmíněné jsou („Vista očekává, že transakce bude uzavřena ještě v letošním roce, až ji schválí akcionáři Visty a až obdrží povolení od amerického výboru pro zahraniční investice.“) V úterní tiskové zprávě Vista Outdoor jde v podstatě jen o informaci o odmítnutí nevyžádané nabídky ze strany MNC. Představenstvo již dříve uvedlo, že akcionářům doporučuje hlasovat pro prodej The Kinetic Group do rukou CSG, a v tomto ohledu se nic nezměnilo.

Předseda představenstva Vista Outdoor Callagan v úterý řekl: „Po pečlivém přezkoumání s našimi finančními a právními poradci a po zralé úvaze představenstvo rozhodlo, že transakce zamýšlená v projevu zájmu společnosti MNC výrazně podhodnocuje hodnotu společnosti. Přestože jsme se zástupci společnosti MNC v uplynulém měsíci jednali, včetně poskytnutí podstatných neveřejných informací na základě dohody o mlčenlivosti, neobdrželi jsme lepší ekonomický návrh ani příslib financování.“ O tomto rozhodnutí představenstva byla společnost MNC Capital informována dopisem.

 

Výhrady proti prodeji do rukou CSG mají republikáni, šerifové a policisté

Výbor CFIUS obnovil proces schválení prodeje The Kinetic Group do rukou CSG na konci března poté, kdy Vista Outdoor a CSG z důvodu blížícího se konce původní tříměsíční lhůty stáhly své oznámení a podaly jej znovu. Teoreticky by tedy rozhodnutí výboru mělo padnout do konce června. Na předsedkyni výboru, ministryni financí Yellenovou, se v uplynulých měsících obrátila řada republikánských politiků s výhradami proti prodeji významného výrobce střeliva do rukou zahraničního majitele, přičemž zdůrazňovaly údajné vazby CSG na Rusko a Čínu. Tento postoj podpořila také sdružení amerických šerifů nebo Národní asociace policejních organizací.

Senátor J.D. Vance

Vista Outdoor Inc. patří mezi největší výrobce malorážové munice na světě a je největším dodavatelem střeliva jak pro civilní trh v USA, tak i americké policejní a bezpečnostní složky. Součástí divize Sporting Products (The Kinetic Group) je řada významných značek a výrobců malorážové munice a jejích komponentů v USA: Alliant Powder, CCi, Federal, HEVI-SHOT, Remington a SPEER. Obrat divize za fiskální rok 2023 (duben 2022 až březen 2023) je 1,758 miliardy USD a EBITDA dosáhla 577 miliónů USD. Jedním z významných kontraktů získaných v posledním roce je zakázka na munici pro americkou armádu v hodnotě 114 miliónů USD.

Tagy článku