Představujeme multifunkčního pomocníka ochránců zákona

Představujeme multifunkčního pomocníka ochránců zákona
Autor fotografie: p. Černý|Popisek: teleskop v rukou ženy zákona
15 / 02 / 2018, 12:00

Co je teleskopický obušek dnes již nemusí nikdo nikomu pracně a složitě vysvětlovat. Nejen že jej mnoho lidí ve státech, kde to legislativa umožňuje, nosí pravidelně denně k své ochraně, ale stává se také stále častějším vybavením těch, kteří vykonávají svoji náročnou práci v policejním a bezpečnostním sektoru. Nyní je tento velmi skladný a účelný prostředek dovybaven mnoha dalšími praktickými doplňky. Vznikl tak komplexní služební uživatelský set, který posunuje hranice praktických možností a z původního teleskopického obušku vytváří takřka multifunkční nástroj.

Prostředky pro třetí tisíciletí

Trend výstroje moderních bezpečnostních jednotek nejen v USA, ale stále více i v Evropě směřuje k zavádění této nové výstroje. Důvod stále větší obliby teleskopických obušků v bezpečnostním sektoru je jasný.   Mít pak u sebe nevelký podélný předmět, který se jedním rychlým pohybem promění v solidní železnou tyč, je v případě nebezpečné násilné konfrontace zajisté nemalou devizou. Především rozhoduje kombinace účinnosti s poměrně malými rozměry. Právě kompaktnost výsuvného obušku ve složeném stavu umožňuje velmi pohodlné celodenní nošení.  V pouzdru na služebním opasku strážcům pořádku tak překáží mnohem méně než nemotorná, dnes již stále zastaralejší plastiková tonfa.  A tak jej policista má vždy s sebou – a to pak i v krizových momentech, když svůj donucovací prostředek může nejvíce potřebovat. V konfrontační situaci potom nezůstane nevyužitý ležet v autě, nebo dokonce ve skřínce na služebně. Další výhodou je také to, že takový obušek je v zasunutém stavu poměrně nenápadným a nezřídka si jej tak lze jen sotva povšimnout.  Policista s takovým netransparentním předmětem na opasku tak ověřeně působí o mnoho méně represivně, než někdo vybavený dlouhou čnící „násadou“, typickou spíše pro  perzekuční složky některé totalitní země. Tak právě podle mnoha názorů veřejnosti západnějších států působí tam již poněkud historické tonfy, nebo jiné masivní a dlouhé plastové distanční tyče. 

Psali jsme:Žižkovi místo palcátu: test svítilny MAG-LITE LED ML300

Slouží a chrání

Velkou výhodou se teleskopické obušky díky své neoddiskutovatelné účinnosti jeví i pro příslušnice bezpečnostních složek.  Zvyšujícím se počtům žen v ozbrojených složkách se právě pomocí této efektivní výstroje daří lépe vyvážit své přirozené anatomické nedostatky.  Handicap výšky, hmotnosti a především pak síly se totiž v závažném zákroku proti vzrostlému násilníkovi zpravidla negativně projeví a policejní techniky s takovým moderním „nářadím“ jsou potřebně účinné i v podání jemných ženských rukou. Tento prostředek ověřeně i těm, co jim od přírody nebyla do vínku dány potřebné fyzické dispozice, svým způsobem „přidává“ i desítky kil svalů, případně pak i léta tréninku bojových umění.      

Díky užité oceli v kombinaci s vyváženým tvarem lze teleskopickým obuškem uštědřit nepoměrně silnější úder či provést mnohem účinnější kryt.  S takovým služebním prostředkem lze také už po základním tréninku provádět až překvapivě efektivní fixace, úchopy a páky.  A to i proti velmi fyzicky vyspělé osobě. Což může v praxi znamenat bezproblémové odvedení velkého podnapilého svalovce bez nutnosti újmy na jeho zdraví.  Navíc, takový obušek ani není v reálu zapotřebí vždy přímo použít.  Často se totiž může eskalaci násilí zcela předejít.  Jak totiž dokládají četné praktické zkušenosti policistů „z ulice“, jen samotné objevení se „teleskopického pomocníka“ na scéně  může zabránit dalšímu pokračování služebního zákroku a použití síly se všemi důsledky, neboť v konfrontační situaci již často sám o sobě psychologicky zastaví agresivní osobu od dalšího konání.  Typický kovový zvuk, provázející vysunutí takového donucovacího prostředku už v reálu nejednou „přivedl k rozumu“ některého ze značně  problematických násilníků.  

Psali jsme: Moderní prak: zbraň pro občanskou válku nebo třeba rybolov

Služební taktická sada

Jako další velkou výhodu příslušníci ozbrojených složek hodnotí i širokou škálu speciálního užitného příslušenství. Je to prosté – pokud již obušek policista s sebou nosí, je výhodou, pokud jej může užít k daleko většímu množství činností. Zkrátka cílem výrobců se stalo pomocí jednoduchého a příslušenství vytvořit multifunkční set, který strážcům pořádku a zákona umožní jejich službu vykonávat snadněji a mnohem bezpečněji.  

Kupříkladu přídavná koncová svítilna se zvýšenou odolností umožňuje nespornou strategickou výhodu - osvítit si podezřelou osobu a přitom být neustále připraven účinně čelit případnému útoku. Taktické zrcátko, nasazované na přední část, zas výrazně pomáhá při provádění prohlídek nedostupných prostor během pátracích akcí, příp. dává šance k odhalení skrytého nebezpečí za rohem při hledání ukrytého ozbrojeného pachatele. Nový destrukční nástavec z kalené oceli, který rychle změní obušek v modifikovaný středověký palcát, zas dává možnost bleskového zbudování průchodu i přes zodolněnou skleněnou překážku. V místech, kde není prostor k většímu rozmachu, je k podobným účelům zas vyvinut rozbíjecí hrot krytý v gumě, který je nasazován místo běžné standardní koncovky. Pro speciální policejní účely je také dodávána sada přípojných páčidel, které si ve spojení s „teleskopem“ dokážou hravě poradit s panty dveří či zamčenou petlicí. Zmínit tu lze i sklopnou armádní lopatku, které jde rychle instalovat na běžný obušek a mohou tak pomoci v nějaké prekérní situaci, když holé ruce k realizaci úkolu rozhodně nestačí. K setu také patří celý stavebnicový systém důmyslných a praktických pouzder, které umožňují jak pohodlné denní nošení, tak i rychlou přípravu prostředku k užití.

Nejen obušek, ale i jeho stále širší paletu příslušenství lze proto doporučit každému, kdo chce mít při své náročné a nebezpečné službě vždy po ruce prostředky, které nezklamou.  Bude se na ně moci spolehnout a možná jim může jednou v extrémní situaci vděčit za zdraví a život.

Tagy článku