Představují mladí turečtí rekruti IS hrozbu?

Představují mladí turečtí rekruti IS hrozbu?
27 / 03 / 2015, 15:45

27.3.2015/Mladí Turci jsou stále více přitahováni radikální doktrínou Islámského státu, protože pokládají politický islám své země za příliš povrchní. Turecká vláda zůstává k rostoucí radikalizaci lhostejná. Přitom hranice se Sýrií nebo Irákem již překročilo tisíce Turků a co hůře, radikalizují se i ti, kteří v Turecku zůstávají. Ti jsou podle bezpečnostních expertů skutečnou hrozbou.

Turecká média v současné době věnují poměrně velkou pozornost příběhu 19 letého Suleymana Bengiho, který překročil hranice do Sýrie a dal se do služeb IS. Suleyman, student prvního ročníku stomatologie na prominentní univerzitě v Ankaře a syn akademika, s sebou vzal i své dva 16 leté bratry. Suleymanova rodina žije v Diyarbakir na jihovýchodě Turecka. Jeho otec je profesorem na fakultě hornického inženýrství na univerzitě v Dicle a jeho matka je úřednice. Jejich finanční situace je uspokojující. Přesto se Suleyman rozhodnul utéct z domova a připojit se k radikálům z IS. Co mohlo motivovat mladého muže ze zabezpečené a vzdělané rodiny, aby se pustil do takového dobrodružství?

Spolubydlící z koleje vypověděli, že už když mladý student přišel na ubytovnu, byl silně věřící a pravidelně se modlil. Prý to byl samotář, který nevyhledával přátele a neúčastnil se společných aktivit. Změnil se, když začal chodit do knihkupectví v okrese Cebeci. Začal pak chodit posilovat do tělocvičny, kde se jednou popral kvůli tomu, že se snažil přesvědčit ostatní, aby se tam místo normální hudby pouštěly náboženské hymny. Změnil se prý také způsob jeho oblékání. Spolužáci z koleje nikoho o změně v chování Suleymana neinformovali, protože nevěděli, na koho by se měli v takové situaci obrátit.

Suleyman byl v úzkém kontaktu prostřednictvím sociálních médií se svými mladšími bratry – dvojčaty - Dilarem a Dilsatem a pravděpodobně své bratry ovlivnil a radikalizoval. Nakonec je dokonce přesvědčil, aby s ním odjeli do Sýrie. Podle spolužáků dvojčat, to byli dobří studenti, ale podobně jako Suleyman uzavření. „Učili jsme je lásce k lidem, a co je tedy dovedlo k tomu rozhodnutí, je pro nás záhadou,“ diví se odchodu svých tří synů do Sýrie jejich otec.

Stovky dalších rodičů v Turecku hovoří stejně. Podle oficiálních údajů odcestovalo z Turecka do Iráku nebo Sýrie zhruba 2500 lidí a 800 z nich si dokonce s sebou vzalo své rodiny. Podle bezpečnostních expertů je ale realita ještě mnohem znepokojivější. Zemi prý opustilo až 5000 Turků. Skutečným problémem ale nejsou ti, kdo odešli Sýrie nebo Iráku bojovat, ale ti, kteří se radikalizují a zůstávají v Turecku. Takových lidí jsou prý tisíce.

Jaké jsou motivy rekrutů IS?

Jedním z možných vysvětlení úspěšného získávání rekrutů IS jsou politické důvody. Podle některých názorů k tomu totiž přispívá současná vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Důvody tedy nejsou ty, že je islám v Turecku pro mladé lidi příliš sekulární, ale že politický islám v Turecku se rozkládá a není upřímný. IS naopak slibuje autentický islám.

Profesor Clark McCauley ze Spojených států, který se zabývá politickou radikalizací, dokonce utřídil některé motivy a příčiny radikalizace do obecných kategorií: 

  • Pocit politické křivdy: Někteří jsou pobouřeni západní lhostejností k neutěšené situaci sunnitských muslimů, kteří trpí v šíity ovládaném Iráku a k menšinové vládě Bašára Asada v Sýrii.
  • Osobní pocit křivdy: I vzdělaní a zaměstnaní mladí muslimové reagují na evropskou nebo americkou diskriminaci muslimů. 
  • City: Někteří lidé odházejí k IS, protože přítel nebo příbuzný se k nim již přidal. 
  • Nové vztahy: Někteří přišli o rodinu, přátele nebo zaměstnání a hledají nové vztahy v bratrství lidí ve válečném stavu. 
  • Únik: Některé utíkají k IS od dluhů, vězení nebo rodinných problémů. 
  • Prestiž a hledání dobrodružství: Někteří hledají prostě jen vzrušení, dobrodružství a postavení bojovníka – z nuly hrdinou.

Profesor Hilmi Demir z teologické fakulty univerzity Hitit říká, že přidání se na stranu IS nabízí řešení pro mladé lidi, kteří nemohou najít své místo ve společnosti - nabízí náboženský rozhled, pocit sounáležitosti, bratrství, respektu a postavení. Společenství z nich dělá hrdiny tím, že jim nabízí mučednictví. Kromě toho nabízí čisté společenství jasných pravidel, IS navíc poskytuje svým bojovníkům bydlení, plat a dokonce i pomoc při uzavírání manželství.

„V Turecku nevěnujeme velkou pozornost procesu radikalizace. Turecko se zaměřuje na identifikaci radikálů nebo prevenci překračování hranic. Nezajímá nás, jak se lidé stali radikálními, ale spíše pátráme po tom, kdo je zneužívá. Ignorujeme fakt, že nemůže existovat žádná radikalizace bez náboženské a ideologické radikalizace, " říká profesor Demir a uzavírá varováním: „V současné době je zde velmi silná salafistická síť (islámský puritanismus), která živí radikálnost proti tradičním sunnitských školám. Když je nějaký mladík chycen do této sítě, končí v IS. Prioritou musí být vytvoření mechanismů, které budou bojovat proti této nábožensko-ideologické doktríně. Bohužel, nejsem příliš optimistický. "

Turečtí politici jsou k problematice připojování Turků k IS nápadně pasivní. Bezpečnostní aparát proto neřeší problematiku náborových center IS a Turky, kteří přecházejí k IS. Turecko prý ani nemá žádnou strategii boje s IS. Vstup do IS není považován za trestný čin a knihkupectví a sdružení, která působí jako náborová centra IS (i když o nich bezpečnostní složky vědí), se nezavírají.

V důsledku toho má turecká společnost málo informací. Média věnují jen malou pozornost stovkám mladých lidí pod vlivem salafistických proudů, které se je snaží dostat do Sýrie a Iráku, aby se připojili k bojovníkům IS. Politici nemají žádnou strategickou vizi boje proti tomuto zásadnímu ohrožení a bezpečnostní aparát je zmatený a prakticky nefunkční. V Turecku dnes převládá strategie, „až dojde k incidentu, pak teprve začneme něco dělat.“

Zdroj: Al-Monitor

Psali jsme také:

Západní studenti medicíny odešli pomáhat IS

ISIS útočí na syrské vojenské letiště

Islamistké se blíží k tureckým hranicím

 

 

 

 

Tagy článku