Předzvěst třetí světové války? Ruská vojenská operace proti IS v Sýrii šokuje svět

Předzvěst třetí světové války? Ruská vojenská operace proti IS v Sýrii šokuje svět
06 / 10 / 2015, 09:30

Ruský vojenský úspěch v boji proti islámským bojovníkům stupňuje napětí mezi USA, NATO a Ruskem. Bude se hledat příčina k rozpoutání světového válečného konfliktu?

Rusové spustili v Sýrii svoji vlastní verzi vojenského útoku proti islámskému státu. Jejich letecké nálety proti cílům IS se vyznačují brutální účinností a ta zarazila řadu bezpečnostních a vojenských odborníků. Komentář k současné situaci v Sýrii zveřejnil server etfdailynews.com:

Přestože Obamova administrativa už více než rok tvrdí, že americká  bombardovací kampaň v Sýrii byla "úspěchem", skutečnost je taková, že IS nadále sílí a získává pod svojí kontrolu stále větší území.  

Na Blízkém východě dochází k vážnému střetu mezi Ruskem a USA.

Teď, po zahájení ruské vojenské operace, ale celý svět vidí, co mohou globální supervelmocí skutečně udělat proti radikálním islámským teroristům, pokud skutečně chtějí.

Videa, na kterých je zachyceno doslova vymazání velitelských center IS z povrchu zemského díky účinnému ruskému bombardování, jsou opravdu impozantní. Tento vojenský úspěch Ruska ale vyvolává nepříjemné otázky.

  • Proč po tolika měsících údajně „úspěšné“ americké vojenské akce v Sýrii, tato velitelská centra ještě existují?
  • Proč je americká armáda nebyla schopná dávno identifikovat?
  • Není možné, že Obamova administrativa nechtěla tyto cíle zlikvidovat?

Po prvních ruských úderech v Sýrii minulý týden Spojené státy a další západní země vyjádřily pochyby o cílech vybraných Rusy. Podezřívají Moskvu, že chce podpořit jednotky syrského prezidenta Bašára Asada útoky na všechny jeho tamní nepřátele. Podle amerického ministra obrany Ashtona Cartera tak Rusko může konflikt ještě vystupňovat. Zdroj: ceskatelevize.cz

Shrneme-li výsledky prvních třech dnů bombardovací kampaně, tak ruské letectvo provedlo více než 60 bojových letů a zasáhlo přes 50 cílů.  Co víme je, že mezi bojovníky IS zavládla taková panika, kterou jsme dříve nezaznamenali. Existují zprávy o tom, že stovky teroristů opustily bojové pozice a snaží se uprchnout ze země. Generálplukovník Andrej Kartapolov z ruského generálního štábu uvedl: „Naše zpravodajské služby hlásí, že radikálové opouštějí svá stanoviště a v panice hromadně dezertují. Někteří ze šesti stovek žoldáků se snaží najít cestu do Evropy.“

Ruská vojenská vzdušná operace v Sýrii vyvolala bouřlivou reakci pohlavárů teroristických skupin, na rozdíl od náletů koalice v čele s USA, prohlásil syrský ministr informací Omran az-Zoubi v interview pro syrský národní televizní kanál. Zdroj: cz.sputniknews.com

Mainstreamová média ve Spojených státech však zlehčují účinnost těchto útoků. Jednak proto, že Bílý dům zásadně nesouhlasí s ruskou vojenskou intervencí v Sýrii a také proto, že ruský úspěch je ostudou pro USA.

Za nepřijatelné označil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg narušení tureckého vzdušného prostoru ruským vojenským letectvem. O nynějších vojenských akcích Ruska v oblasti Sýrie dnes jednal s tureckým ministrem zahraničí Feridunem Sinirliogluem. Velvyslanci členských zemí aliance na mimořádné zasedání pak vyzvali Rusko, aby ustalo v této činnosti a označili ji za "nebezpečnou a nezodpovědnou". Americký ministr zahraničí John Kerry upozornil, že mohlo dojít k sestřelení ruského letadla. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Ruská armáda byla v posledních letech neuvěřitelně modernizována, a teprve nyní je možné hodnotit její sílu. A to není vše.

Ruské nálety mají připravit podmínky pro pozemní útoky syrské a íránské armády proti IS. A pokud IS ztratí svoji nadvládu nad částí syrského území v příštích týdnech, řada lidí si bude klást velmi nepříjemnou otázku, proč předchozí americké pokusy o likvidaci IS byly tak neúspěšné.   

Oddíl Burkan el-Fyrat, který je součástí Svobodné syrské armády, podporuje akce Ruska v Sýrii a je připraven bojovat společně s Ruskem proti Islámskému státu, řekl v interview pro Sputnik oficiální mluvčí oddílu Serwan Devrish. Zdroj: cz.sputniknews.com

Nejmocnější šíitská formace v Iráku prohlásila, že by uvítala ruské letecké údery proti Islámskému státu i na iráckém území. Zdroj: ceskenoviny.cz

 

Zatím to vypadá tak, že Rusku se v průběhu několika týdnů podaří zvítězit nad islámským státem, což bude pro Washington neuvěřitelně trapná situace, která jen dokáže, že USA se vlastně nikdy nechtěly zbavit extrémistických skupiny v tomto regionu.

Tagy článku