Přehled deseti nejbohatších teroristických skupin. Osm z nich je islámských

Přehled deseti nejbohatších teroristických skupin. Osm z nich je islámských
15 / 07 / 2015, 08:45

Prestižní deník The Forbes dnes zveřejnil přehled nejbohatších teroristických skupin. Z deseti teroristických organizací jich osm prosazuje vznik islámského státu a odmítá západní hodnoty. Je muslimská víra opravdu mírumilovná?

1.Islámský stát - roční obrat 2 miliardy dolarů

ISIS je zřejmě nejbohatší teroristická organizace na světě. Někteří analytici odhadují, že roční obrat může být až 3 miliardy dolarů. Hlavními zdroji financování jsou obchod s ropou, únosy a výkupné, výběr a správa daní, bankovní loupeže a drancování. Cíl: ustavení islámského státu v Iráku, Sýrii, Jordánsku, Libanonu a Palestině, muslimská svatá válka proti bezvěrcům, křižákům ( tj. křesťanům) a Židům.

2. Hamás - roční obrat 1 miliarda dolarů

Militantní uskupení působí na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Hlavní zdroje financování: daně a poplatky, finanční pomoc a dary (především z Kataru). Cíl: boj proti státu Izrael a vytvoření samostatného palestinského islámského státu na území od Středozemního moře až k řece Jordán.

3. FARC - roční obrat 600 milionů dolarů 

FARC - Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia), je podzemní marxistická a antiimperialistická skupina, která působí v jihoamerické Kolumbii už více než 50 let. Hlavní zdroje financování: výroba a obchod s drogami, únosy a výkupné, těžba nerostných surovin (hlavně zlato), poplatky a daně. Cíl: odstranění kapitalistického režimu a zřízení marxisticko-socialistického státu.

4. Hizballáh - roční obrat 500 milionů dolarů 

Působí v Libanonu, hlavním zdrojem příjmů jsou především finanční pomoc a dary (zejména z Íránu), výroba a obchodování s drogami. Cíl: militantní boj proti státu Izrael a vytvoření islámského státu v Libanonu. 

5. Taliban - roční obrat 400 milionů dolarů 

Taliban je militantní politické hnutí, které ovládlo Afghánistán v letech 1996 až 2001 a uplatňuje sunnitské zákony podle islámského práva šaría. Hlavní zdroje financování: obchodování s drogami (především výroba opia a heroinu), sponzorské poplatky a daně, finanční pomoc a dary. Cíl: vytvoření islámské teokracie v Afghánistánu.

6. Al-Kajda - roční obrat 150 milionů dolarů 

Al-Káida je jednou z nejnebezpečnějších teroristických organizací, a způsobila hluboké změny ve vnímání islámu západní světem. Hlavní zdroje financí: finanční pomoc a dary, únosy, výkupné a obchod s drogami. Cíl: globální džihád proti křesťanům a Židům a ustanovení jednotné islámské fronty proti západním sekulárním silám.

7. Lashkar-e-Taiba - roční obrat 100 milionů dolarů 

Lashkar-e-Taiba, "Armáda spravedlivých" je pákistánská radikální islámská teroristická skupina, která je považována za jednu z dominantních skupin v jihovýchodní Asii. Hlavní zdroje financí: finanční pomoc a dary. Cíl: sloučení indického a pakistanského Kašmíru a zřízení samostatného islámského státu.

8. Al Shabab - roční obrat 70 milionů dolarů 

Al-Shabab je největší militantní organizace v Somálsku, která byla založena v roce 2006. Hlavní zdroje financování: únosy a výkupné, ilegální obchod a pirátství, sponzorské poplatky a daně. Působí v Somálsku, Keni a Ugandě. Cíl: odstranění zahraničních sil ze Somálska a zřízení islámského chalífátu.

9. Pravá IRA - roční obrat 50 milionů dolarů 

Pravá IRA je radikální frakce IRA (Irská republikánská armáda), která odmítá mírové dohody podepsané v dubnu 1998. Tato frakce je považována za organizaci, která projevuje nejsilnější odpor proti Britům, a za teroristickou organizaci ji považují jak státy EU, tak USA. Hlavní zdroje financování: pašování a nelegální obchod, pomoc a dary. Působí v Severním Irsku a Velké Británii. Cíl: osamostanění Severního Irska a vytvoření jednotného irského státu.

10. Boko Haram - roční obrat 52 milionů dolarů 

Boko Haram "Západní vzdělání je hříchem". Odmítá vzdělávání podle západních hodnot, protože, jak oni věří, je v rozporu s islámskou vírou. Hlavní zdroje financování: únosy a výkupné, poplatky a daně, ochrana, bankovní loupeže a rabování. Působí v Nigérii a Kamerunu. Cíl: Boj proti sekularismu a západním vlivům, svržení křesťansko-sekulární vlády a zavedení islámského práva v Nigérii.

Server Vision Of Humanity pravidlně zveřejňuje na interaktivní mapě, jaká je úroveň nebezpečí v jednotlivých zemích světa. 

Zdroj: forbes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.