Preklad jednania medzi Vladimírom Putinom a rakúskym prezidentom Heinzem Fischerom.

Preklad jednania medzi Vladimírom Putinom a rakúskym prezidentom Heinzem Fischerom.
Autor fotografie: Screenshot/Youtube
08 / 04 / 2016, 06:30

Prinášame vám preklad rozhovoru medzi Vladimírom Putinom a prezidentom Rakúska. Vladimír Putin tento rozhovor charakterizoval ako úprimný a konštruktívny.

Vladimir Putin: ,,Vážený pane spolkový prezident!

Právě jsme dokončili naše jednání se spolkový prezident Rakouska Heinzem Fischerem.Dámy a pánové! Stejně jako ve všech našich předchozích setkáních - a v posledních 15 letech jsme často hovořili - náš rozhovor byl upřímný, konstruktivní a velmi důkladná.
S uspokojením konstatovali, že ve všech známých problémy v okamžiku, kdy naše země jsou každý jiný je populární a spolehlivými partnery. Téma diskutována širokou škálu otázek bilaterální spolupráce.

Bohužel, jak jsem řekl na začátku našeho setkání obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Rakouskem se snížil o 24,5 procenta v roce 2015 a činil 3,2 miliardy dolarů. To je do značné míry důsledkem krize v globální ekonomice, pokles světových cen energií. Vliv měl také vstoupil sankce EU vůči Rusku, a opatření, naše reakce interně.

Aby bylo možné lépe řešit vzniklé problémy dohodli na zintenzivnění práce společného rusko-rakouské komise o obchodu a hospodářské spolupráce. Její pravidelná setkání se konalo v poslední době, v únoru letošního roku v Moskvě. Spoléháme na aktivní role podnikatelské sféry ruského-rakouské Podnikatelské rady, tripartitní obchodního fóra Rusko - Rakousko - Bělorusko.

Budeme pokračovat v provádění deklarace o partnerství pro modernizaci, aby podporovaly vytváření příznivého podnikatelského prostředí, prohloubení průmyslové a technologické spolupráce. Dohodli jsme se, zintenzivnění úsilí o rozvoj a zahájit společnou špičkové technologie v oblasti projektů dopravní infrastruktury, letectví, strojírenství, zemědělství.

Dokonce i dnes, ruské investice v ekonomice Rakouska přesáhnout 22 miliard . Podle tohoto ukazatele Rusko řadí na čtvrté místo na rakouském trhu. Na druhé straně, vítají ochotu investorů z Rakouska, aby se aktivněji pracovat v Rusku. Rakouský podnik investoval v naší zemi 8 miliard. Hovoříme o širokém spektru oborů: zpracování dřeva, celulózy a papíru, chemického průmyslu, stavebnictví.

Nakonfigurován tak, aby zvýšení spolupráce v oblasti energetiky. Připomeňme, že v roce 2018 bude 50 let od zahájení dodávek plynu ze Sovětského svazu do Rakouska, který byl náš první západoevropské partnerem v této oblasti. Celkem v průběhu času dát více než 190 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Se všemi známými problémy v okamžiku, kdy naše země jsou každý jiný je populární a spolehlivými partnery.
Všechny ty roky, Rusko je spolehlivým dodavatelem energie. Berouce na vědomí pokrok dosažený v poslední smlouvě o rok mezi Gazpromem a OMV zájmu o účast v projektu "North Stream - 2", stejně jako dohodu o společném rozvoji oboru Urengoy plynu.

1.dubna v Petrohradě, společnost podepsala řadu nových nástrojů, zejména na dodávky ropy a vědeckou a technickou spolupráci. Dalším mezníkem projekt - vytvoření účastí "Gazprom Export" podzemní zásobník plynu v Rakousku, druhá v Evropě podle objemu aktivní skladování plynu.

Důrazně podporuje zájem na rozvoji partnerských vztahů mezi ruskými a rakouských regionů. Teprve v posledních šesti měsících v Rakousku se konala prezentace regionu Perm Ruska Karelia oblastech severního Kavkazu federálního okresu. V blízké budoucnosti budou prezentovány ve Vídni, ekonomické příležitosti v Moskvě a Tatarstánu.

Ruští investice do rakouského hospodářství přesáhnout 22 miliard . Na druhé straně, vítají ochotu investorů z Rakouska, aby se aktivněji pracovat v Rusku. Rakouský podnik investoval v naší zemi 8 miliard.
Před týdnem, v oblasti Kaluga, společně s firmou Magna dokončena výstavba druhé linky na výrobu automobilových dílů a součástí zařízení. V blízké budoucnosti je účast jednoho z rakouské firmy Kronospan bude zahájena výstavba závodu na výrobu dřevovláknitých desek.

Máme velké plány kloubu v tak zásadní oblasti humanitárních a kulturních vztahů. Letos se bude konat ve Vídni ve dnech ve velkém měřítku festival "Služba Rus", a v roce 2017, vzhledem k úspěchu sezónách ruské kultury v Rakousku, bude provádět napříč cestovního ruchu let. Růst počtu rakouských turistů v Rusku rovněž přispěje k otvoru ve Vídni na podzim tohoto roku v turistické kanceláři.

Důležitou složkou rusko-rakouských vztahů je také historické a pamětní spolupráce. Jsme vděční rakouskými přáteli, rakouská vláda, Land a obecní úřady, veřejné spolky, dobrovolníci v Rakousku - všichni občané Rakouské republiky k pečlivému přístupu k pomníků a hrobů sovětských vojáků, kteří zemřeli v bojích za osvobození Rakouska od nacismu. V loňském roce díky úsilí rakouských vyhledávačů se ukázalo druhé vydání "Book of Memory" asi 80.000 sovětských občanů, kteří zemřeli na rakouské půdě. Ještě jednou moc děkuji.

To bylo také o situaci na Ukrajině. Ještě jednou zdůrazňuji: k vyřešení krize v této zemi musí být konzistentní a úplné provádění dohody o Minsku ze dne 12. února 2015.

V záležitostech týkajících se bezpečnosti na evropském kontinentu, těšíme se na úzkou spolupráci s rakouskou stranou během rakouského předsednictví OBSE v roce 2017.

V záležitostech týkajících se bezpečnosti na evropském kontinentu, těšíme se na úzkou spolupráci s rakouskou stranou během rakouského předsednictví OBSE v roce 2017.
A na závěr bych rád poděkoval našim partnerům osobně spolkový prezident Heinz Fischer Rakouska pro smysluplnou a plodného dialogu. Jsem si jist, že dohoda dosažená dnes napomůže k dalšímu prohloubení bilaterální spolupráce ve všech oblastech, které jsme dnes diskutovali.

Děkuji vám za pozornost.''

Prejav Heinza Fischera: ,,Dear Mr. President Putin! Vážené dámy a pánové!

Rád bych vám poděkoval za pohostinnost rozšířené během této návštěvy. Vrátím se do Rakouska s pocitem, že to bya velmi důležitá a cenná návštěva. To byl náš sedmý bilaterální jednání od roku 2014, a pokud přidáte na období od roku 2000 do roku 2014, pak máme osmý nebo devátý.

V rámci této návštěvy jsme v první řadě měli možnost diskutovat velmi detailně s prezidentem Ruské federace na širokou škálu témat. Na k večeři, během níž rovněž proběhla řada dalších otázek. Za účasti členů vlády, řekl, že projekty a plány do budoucna.

Tam byl rozhovor s panem Naryškinem, předseda Státní dumy, ve kterém byla pozornost věnována nadcházející volby v Rusku, občanské společnosti a lidských práv.

V rozhovoru s panem prezidentem, pokud jde o mě, v první řadě dotýká základních politických otázek, jakož i mezinárodní povaze tématu. Samozřejmě, v první řadě se jedná o otázky dvoustranné spolupráce mezi Rakouskem a Ruskem - spolupráce, pracujeme již více než jedno desetiletí, která od roku 1955, bereme-li toto datum jako výchozí bod pro tuto chvíli více než 60 let postupně pozitivního vývoje ,

Mluvili jsme o problému uprchlíků a vysídlených osob. Na jedné straně je to politický problém, na druhé straně - humanitární problém. Jedná se o problém posilování lidských práv na mezinárodní úrovni, a to by mělo být pracoval s vysokou mírou odpovědnosti a opatrnosti.

Faktem však zůstává, že řešení tohoto problému je úzce souvisí s rozhodnutím a dalších politických otázkách. K těm se týká zejména konflikt v Sýrii, která byla diskutována velmi podrobně, a pro mě je to zajímavé a jakási morální uspokojení, že jsem od pana předsedy prohlášení by mohlo dojít k závěru, že Rusko-americké kontakty týkající se tohoto tématu, tam, co se děje výměna, je tam jeden zastřešující cíl - zastavit tuto válku, lidské utrpení, najít novou formu stability syrského lidu, dokonce řešit mnoho dalších problémů.

K otázce vztahů mezi EU a Ruskem obecně a sankcí v Především bych rád znovu předložit oficiální postoj Rakouska, které jsem udělal v průběhu jednání. Není-li zájem o normálních vztahů mezi EU a Ruskem, pak je to rozhodně, a asi Rakousku a nemůže radovat v tom, že došlo k situaci, v níž jsou sankce byly oznámeny nebo jsou povinné. Zrušení sankcí bude možné pouze tehdy, dojde k pokroku směrem k souladu s dohodami v Minsku, vychází ze skutečnosti, že ustanovení těchto dohod musí být jasně a důsledně dodržována, a kdy bude EU dosáhnout shody, protože Rakousko je loajálním členem EU.

Také jsem mluvil o našem hodnocení situace v Íránu, a není žádným tajemstvím, že jsem toho názoru, že Írán by neměla být posuzována izolovaně. Existuje celá řada skupin, a mám dojem, že současný prezident Rouhani ma síly, které podporovaly dohodu mezi "skupiny 5 + 1" a Íránem o zastavení výroby jaderných zbraní, trval na provádění tohoto rozhodnutí v životě, a jsou vedeni k mírnému, směrový na mezinárodní spolupráce kurzu.

Byla to příležitost připomenout, že Rakousko bude v příštím roce předsedat OBSE. Jsme rádi, že podporu této iniciativy. Vídeň má úzké styky s OBSE. OBSE mohou a měly by jednat v souladu s řešením problémů týkajících se situaci na Ukrajině.

Ptal jsme se od pana prezidenta o stavu vztahů mezi Ruskem a Tureckem po nečekaných a mimořádných událostí - sestřelen ruský bojový letoun. Viděli jsme postavení Ruska v této věci a získal mnoho relevantních informací.''

VIDEO:

zdroj: kremlin.eu
preklad: infoglobal-video.blogspot.sk

Tagy článku