Překročil prezident Obama ústavní pravomoci? Chce ochránit ilegální imigranty před deportací

Překročil prezident Obama ústavní pravomoci? Chce ochránit ilegální imigranty před deportací
Autor fotografie: Wikipedia
18 / 04 / 2016, 09:00

Obamův výnos míří k Nejvyššímu soudu, republikánům se nelíbí, že obešel Kongres. Obama totiž za své loňské znovuzvolení vděčí do značné části právě přistěhovalcům, kteří většinou pocházejí z latinskoamerických zemí.

Americký prezident Obama v listopadu loňského roku představil rozsáhlou reformu imigračního systému, která by umožnila zůstat v zemi asi 4,7 milionu nelegálních přistěhovalců - celkem jich v USA žije asi 11 milionů. Prezident ale obešel Kongres, který v současné době ovládají republikáni, a formou svého výnosu uchránil miliony ilegálních přistěhovalců před hrozícím vyhoštěním. Zdroj: ceskatelevize.cz

Na základě Obamova  výnosu se deportace neměla dotknout imigrantů, kteří žijí více než pět let v USA a mají dítě s americkým občanstvím či povolením k trvalému pobytu. Odklad deportace je stanoven na tři roky. Hrozby vyhoštění zbavil také lidi, které jejich rodiče v minulosti nelegálně přivezli do Spojených států jako nezletilé.

Kvůli tomu, že se republikáni domnívají, že Barack Obama vydáním exekutivního nařízení překročil své ústavní pravomoci, podalo už loni v prosinci celkem 26 amerických států v čele s Texasem  na Obamovu administrativu žalobu.

Jak včera napsal respektovaný deník USA Today "Někdy se zdá, že hlavním účelem Nejvyššího soudu je v těchto dnech řešit spory mezi republikány a prezidentem Obamou." Obamova snaha reformovat imigrační systém USA narazíla, i když současná situace je dlouhodobě neudržitelná. Nedává totiž smysl držet miliony nelegálních přistěhovalců ve stavu právního vakua.

Americké soudy zpravidla projevují vůči prezidentským názorům v otázce řešení imigrační politiky "velkou úctu", v tomto případě se jedná až o příliš radikální změnu. Prezidentský výnos má řadu nedostatků a proto by mohl být po volbách zrušen novým americkým prezidentem, tím pádem tento Obamův krok zcel postrádá deklarovaný význam.

Americká operace Wetback proti ilegálním imigrantům z Mexika: 1,3 milionů deportovaných

Oba kandidáti na prezidenta, Ted Cruz nebo Donald Trump, totiž obhajovali masové deportace imigrantů, zákaz vstupu zahraničních muslimů do USA nebo vybudování pohraničních zdí a plotů na hranicích s Mexikem, které by měly být financovány ze zabavených finančních příspěvků, které zasílají ilegální přistěhovalci do svých domovských zemí.

Ted Cruz chce zavést zostřený policejní dohled nad muslimskými čtvrtěmi v USA

Trump už také uvedl v rozhovoru pro NBC News, že po případném zvolení rozhodně nebude váhat se zrušením Obamových výnosů. Největší chybou však je to, že prezident Obama zametl s autoritou Kongresu a interpretoval imigrační zákon podle toho, jak uznal sám za vhodné. 

Donald Trump je jediným kandidátem podporujícím bezpečné hranice USA

Obama totiž za své loňské znovuzvolení vděčí do značné části právě přistěhovalcům, kteří většinou pocházejí z latinskoamerických zemí.

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace