Překvapivé zjištění: Německá společnost dodává palivo ruským bombardérům, které ničí ukrajinské cíle

Překvapivé zjištění: Německá společnost dodává palivo ruským bombardérům, které ničí ukrajinské cíle
Autor fotografie: Government.ru, CC BY 3.0|Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 11 / 2022, 14:30

Jak vyplývá ze zjištění vyšetřování německé televize ZDR a listu Der Spiegel, které cituje server tvp.info, měla německá společnost Wintershall Dea patřící do koncernu BASF, dodávat palivo pro ruské bombardéry na základnách u hranic s Ukrajinou, odkud ničily tyto stroje vybrané ukrajinské cíle.

Německá společnost Wintershall Dea, která patří do koncernu BASF, těží plyn na Sibiři. Podle novinářských vyšetřování  televize ZDF a listu Der Spiegel společnost dodávala palivo ruským bombardérům na základnách u hranic s Ukrajinou, odkud stroje bombardovaly vybrané civilní cíle. Německá firma vysvětluje, že palivo sice prodává, nicméně „přímo z vrtu“ Gazpromu.

Případ se týká těžby plynu z naleziště Urengoyskoje na Sibiři. Vedlejším účinkem těžby je produkt zvaný plynový kondenzát - „bílý olej“ , který lze použít jako letecké palivo a prodává se ruskému Gazpromu.

Der Spiegel a ZDF společně  sledovaly dodávky paliva a zjistily, že jde z rafinérie Gazprom do Morozovska a Voroněže poblíž ukrajinských hranic. Existují letecké základny, kde jsou umístěny ruské bombardéry, jež provádí útoky na civilní cíle na Ukrajině, jak už bylo shora uvedeno. Organizace pro lidská práva uvádějí, že tyto stroje bombardovaly civilisty například v Černihivu a Mariupolu.

 „Wintershall Dea, jejímž většinovým vlastníkem je chemický gigant BASF, ve svých prohlášeních považuje vztah mezi dodávkami a ruskými útoky za „vykonstruovaný", uvádí ZDF. Německá firma ale nevylučuje, že vytěžený „bílý olej“ slouží pro vojenské účely. Zdůrazňuje, že na to ale nemá vliv.

Nicméně novináři zjistili, že od útoku na Ukrajinu společnosti vlastněné Wintershall Dea a působící v Rusku přispěly do válečného rozpočtu Kremlu stovkami milionů eur. Jen za prvních 9 měsíců letošního roku to bylo na daních přes 400 milionů eur.

„Profitovat v Rusku, platit daně v Rusku a udržovat ruskou ekonomiku není nic jiného než účast ve válce,“ komentovala v německém tisku náměstkyně ukrajinského ministra spravedlnosti Iryna Mudra.

 Zdroj: tvp.info, ZDF.de

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace