Prelude FLNG: Nejdelší loď světa

Prelude FLNG: Nejdelší loď světa
Autor: Shell|Popisek: Prelude FLNG
29 / 08 / 2016, 09:00

Prelude FLNG je první plovoucí platforma na těžbu zemního plynu. Měří 488 metrů, široká je 74 metrů a je vyrobena z více než 260 000 tun oceli. Vlastníkem lodi je společnost Shell.

Nosnost připlném zatížení je více než 600 000 tun - to je pro představu tolik, co výtlak šesti jaderných letadlových lodí třídy Nimitz!

Loď byla postavena v Jižní Koreji konsorciem firem Technip a Samsung pro společný podnik firem Shell, Kogas a Inpex. Spuštěna na vodu byla v prosinci 2013 po necelém roku stavby! Cena lodi se podle analytiků pohybovala od 10,8 do 12,6 miliardy dolarů.

Psali jsme: Ramform Titan: Nejširší loď světa

Podle Shellu to znamená, že přepočítáno na výrobní kapacitu bude stát 1 000 000 tun asi 3,5 miliardy dolarů (rok 2014). Vzhledem ke zvýšení produkce plynu v severní Americe, Rusku a Íránu ale může být skutečná ziskovost nižší.

Prelude FLNG se bude pohybovat od letošního roku u plynových polí Prelude a Concerto asi 200 kilometrů od Austrálie a její životnost je spočítána na 25 let. 

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace