Premiér Fico: Slovensko zpřísní zákony ohledně boje proti terorismu.

Premiér Fico: Slovensko zpřísní zákony ohledně boje proti terorismu.
Popisek: Ilustrační foto
18 / 11 / 2015, 16:00

Přituhuje i v sousedním Slovensku. Premiér uvažuje o změně ústavy.

Bratislava 18. listopadu (ČTK) - Slovensko v reakci na útoky v Paříži zpřísní zákony ohledně boje proti terorismu a posílí stavy policie. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico po zasedání bezpečnostní rady státu, která tyto změny podpořila. Ministr vnitra Robert Kaliňák doplnil, že Slovensko po zpřísnění bezpečnostních opatření v zemi zadrželo několik osob, podrobnosti ale neuvedl.

Mimořádná bezpečnostní opatření na Slovensku. SIS je v pohotovosti.

Připravovaná opatření by podle Fica měla znamenat i méně práv pro osoby obviněné z trestného činu terorismu. "V úvahu připadá například povinná vazba. Jakmile by byl člověk obviněn z trestného činu teroru, tak by soud neměl možnost rozhodovat o vazbě, musel by automaticky rozhodnout o povinné vazbě. Nepochybně prozkoumáme práva obviněného (z teroru), která by neměla být stejná, jako jsou práva obviněného u jiných druhů trestných činů," řekl Fico.

Slovenský premiér také naznačil, že kriminalisté či tajná služba by měly získat nové pravomoci. Příslušné změny by měly být schvalovány ve zrychleném režimu, první konkrétní návrhy mají být známy v úvodu příštího týdne.

Podle Fica není vyloučena ani změna ústavy ohledně omezení základních lidských práv a svobod pro osoby obviněné z trestného činu teroru, šlo by například o úpravu ustanovení, která se týkají podmínek omezení osobní svobody. Bratislava se při přípravě změn zákonů hodlá inspirovat v zemích, které již dříve schválily zvláštní protiteroristickou legislativu.

Slovenští muslimové protestují proti diskriminaci

Na změnu slovenské ústavy by vládní sociální demokraté potřebovali podporu alespoň části opozice. Schválení ústavních změn v parlamentu vyžaduje třípětinovou většinu, kterou Ficova strana nedisponuje.

Tagy článku