Premiér kvůli Stropnickému svolal schůzi koalice

Premiér kvůli Stropnickému svolal schůzi koalice
Autor fotografie: David Sedlecký, Wikimedia|Popisek: Ministr Stropnický odmítá, že by pochybil, když potvrdil spekulace médií
11 / 02 / 2016, 14:30

Kauza výměny pětice unesených Čechů způsobuje rozepře uvnitř koalice. Kvůli výrokům předsedy KDU-ČSL Petra Bělobrádka, svolal Bohuslav Sobotka (ČSSD) mimořádné jednání vládních stran. Bělobrádek totiž v souvislosti s únikem informací ohledně podmínek propuštění Čechů na svobodu uvedl, že ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by měl zvážit setrvání ve své funkci.

Stropnický minulý týden potvrdil spekulace, že podmínkou propuštění pěti unesených Čechů bylo, aby Praha nevydala Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Bělobrádek míní, že takové vyjádření bylo nepřijatelné a Stropnický by měl zvážit, zda má dál vykonávat funkci ministra. Zároveň by podle Bělobrádka měli šéf ANO Andrej Babiš i premiér Sobotka zvážit, jaké důsledky z jednání Stropnického vyvodí.

"Dávám dlouhodobě přednost tomu, abychom si v koalici všechny důležité nebo sporné věci vyříkali z očí do očí. Na zítra (pátek) jsem proto svolal schůzku předsedů koaličních stran. Probereme vše, co je aktuální a potřebné," uvedl premiér Sobotka v tiskové zprávě.

Stropnický dnes reagoval slovy, že nic nevyzradil. Byl prý postaven před otázku, zda flagrantně lhát. Jenom v obrysu a náznaku pojmenoval něco, o čem už psali novináři. Výzvy k odstoupení prý chápe od opozice.

"Ze strany opozice to je přirozené, ze strany koalice mi to přijde zcela zbytečné," poznamenal ministr obrany.

Také podle Babiše Stropnický žádné státní tajemství nevyzradil a Bělobrádek by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci. Zároveň řekl, že pokud se ukáže, že nějaký ministr vynesl z Bezpečnostní rady státu tajné informace, měl by z vlády odejít.

Zdroj: ČTK

Tagy článku